Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yıl 1 milyon kişi ten ölüyor

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuna Demirdal, hastalığının seyrine dikkat çekerek, hastalığın yıllarca belirtisiz seyrettiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 27.7.2013 15:41
Dünya Günü dolayısıyla açıklama yapan Demirdal, "Hepatitlerle ilgili en önemli sorun, genel olarak hastalığın yıllarca sessiz seyretmesi, bu nedenle de hastaların hepatite bulaşmış olduklarının farkında olmamalarıdır. Hepatit A ve E ağız yoluyla, gıda ve sulardan geçmekteyken hepatit B ve C ise kan, cinsel temas ve anneden bebeğe bulaşma şeklinde ortaya çıkabilmektedir." dedi.

Hepatit virüslerinin A, B, C, D ve E olarak sınıflandırıldığını, dünyada yaklaşık 250 milyon hepatit B, 150 milyon civarında ise hepatit C hastası bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Demirdal, mücadelede izlenmesi gerekenler hakkında şunları söyledi: "Hepatite yakalanan hastaları ortaya çıkarmak ve tedavilerini sağlamak için tarama kampanyaları düzenlenmelidir. Bunun yanında hepatit A ve B türlerinden korunmak için aşı uygulaması yapılabilmektedir. Üstelik hepatit B için yapılan aşı, hepatit D'den de korunmayı sağlıyor."

Hepatit C'nin henüz koruyucu bir aşısı olmadığını belirten Demirdal, "Ülkemiz adına sevindirici olan hepatit B aşısının uzun zamandır, hepatit A aşısının da yakın zamandan itibaren ulusal aşı takviminde yer almış olmasıdır. Böylece çocuk ve gençlerimiz, bu hepatit türlerine karşı korunmuş oluyor. Yetişkin nüfusun da hepatit B açısından taranması ve aşısız olanların aşılanması, bu hastalıktan korunmak adına oldukça önemli. Viral hepatitler nedeniyle gelişen siroz ve karaciğer i yüzünden her yıl yaklaşık 1 milyon insanın hayatını kaybettiği düşünülürse hastalığın farkında olmanın ne kadar değerli olduğu ortaya çıkmaktadır." diye konuştu. Hepatit B ve C virüsü tespit edilen kişilerin tedavi edilebileceğini hatırlatan Tuna Demirdal, hastalığa yakalananların tam teşekküllü bir hastanenin enfeksiyon hastalıkları kliniğine başvurmaları gerektiğini belirterek, günümüzde hepatit için oldukça etkili ilaçlar bulunduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl 1 milyon kişi hepatitten ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN