Gereksiz öldürüyor

Giriş Tarihi: 30.7.2013 16:28 Güncelleme Tarihi: 30.7.2013 16:28

Bilinçsiz bir şekilde, tavsiye üzerine ilaç kullanmayı alışkanlık haline getiren kişiler olduğunu söyleyen uzmanlar, 'bu durum kişileri ölüme götürüyor' uyarısında bulundu.

Uzmanlar, 'Bilinçsiz ilaç kullanımı tüm organlara zarar verebilir. Ama karaciğer en çok etkilenen organdır. Karaciğer bu toksik hepatitlerde metabolizma için daha fazla savaş veriyor ve sonunda hücreler iflas ediyor. Hasta bedeninde ilaç kullanırken en ufak bir değişiklik fark ederse hemen hekime başvurmalı. Hekim kontrolü dışında ilaç kullanmak vücuttaki tüm organlara zarar verdiği gibi ölüme bile neden olabiliyor. Eş, dost tavsiyesi üzerine asla ilaç içilmemeli' dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, kullanılan antibiyotiklerin yarısından fazlası gereksiz alınıyor. Türkiye'de de halkın yüzde 50'sinden fazlası her yıl antibiyotik kullanıyor. Bu nedenle antibiyotiklere karşı direnç Türkiye'de, ABD ve Kuzey Avrupa ülkelerine göre 4 kat fazla. Dolayısıyla çoğu mikroorganizma dirençli olduğu için antibiyotiklerden etkilenmiyor. Bu şekilde giderse gelecekte zatürree, menenjit ve bunun gibi birçok hastalık tedavi edilemeyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gereksiz antibiyotik öldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN