Uykusuzluk kör ediyor

Günde 5 saatten az uyumak, görme kaybına neden oluyor. Uzmanlar, 'En az 6 saat uyumalı, yemeklerden sonra 10 dakika gözler dinlendirilmeli' dedi.

Giriş Tarihi: 30.7.2013 09:47

Uykusuzluğun vücuttaki birtakım hastalıklara yol açtığı artık bir gerçek. Peki uykusuzluk göz sağlığında nasıl bir etki bırakıyor? Dünyagöz Etiler'den Dr. Şenay Yılmaz, "Yetersiz uykudan kaynaklanan yetersiz kan akımı nedeniyle, optik sinirde hasar oluşur ve görme kaybına neden olabilir" dedi.

Yılmaz, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı gözler için 6-8 saatlik düzenli uyku uyumak gerektiğini söyledi.

10 DAKİKA DİNLENDİRİN

Öğle yemeğinden sonra gözlerin 5-10 dakika dinlendirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Yılmaz, "Her akşam aynı saatlerde uyumak gözleri dinlendirmek ve karanlıkta uyumak gözler için daha faydalıdır" dedi.

20+20+20 FORMÜLÜ

Dr. Yılmaz, masa başı çalışanların her 20 dakikada bir 20 saniye ve 20 metre uzağa bakmalarının önemli olduğunu söyledi. Normalde dakikada 15-20 kez gözlerin kırpıldığını belirten Dr. Yılmaz, "Ekran karşısında çalışırken, dakikadaki göz kırpma sayısı 5'e düşer ve göz sürekli açık olduğu için gözyaşı buharlaşıp uçar. Bilinçli bir şekilde gözleri daha fazla kırpmakla gözlerin nemliliği korunmuş olur" dedi.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykusuzluk kör ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN