Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tutanlar da nasıl beslenmeli?

Giriş Tarihi: 5.8.2013 17:52
ayı bitiyor, tehlike başlıyor! Bir ay boyunca tutanlar, Ramazan ı'nın cazibesiyle yeterince yiyemediklerini düşündükleri yiyeceklerin hayalini kurmaya başladı.

Acıbadem Beylikdüzü Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Baydur Akın, Ramazan Bayramı ve sonraki günler için bir aylık oruçtan normal beslenmeye geçiş sürecine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı:

yı kaçıranlar ve pişmanlık duyup aç kalanlar var. Aç kalmak doğru mu?
Bayramda tatlıları yedikten sonra, kilo almamak için kişinin kendini açlığa mahkum etmesi çok yanlış. Bizim önerimiz, tatlı tüketiminin fazla olduğu günlerdeki diğer öğünleri hafifletmektir: Örneğin ekmek, pilav gibi karbonhidrat içeriği yüksek yiyecekler kesilmelidir. Ya da sonraki günlerde 3 ana 3 ara öğün yemeyi ihmal etmeden, aç kalmadan öğün içeriklerini olabildiğince azaltmalıdır.

Ramazan bittikten sonra normal beslenmeye geçişte neler yapmalıyız?
•Şerbetli, hamurlu tatlılar yerine: Meyve tatlısı, sütlü tatlı yiyin.
•Ramazan'daki gibi 3 öğün yemeyin: Öğün sayılarınıza 3 de ara öğün ekleyin.
•Kahvaltıda yağlı pastane ürünleri, bal, kaymak, sucuk ve salamlı omletlerin yerine: Peynir çeşitleri, bol salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, süt, kahvaltılık gevrek, haşlanmış yumurta veya yağsız omletlerin bulunduğu sofraları tercih edin.
•Az su içmek yerine: Bayram süresince ve bayramdan sonra günde en az 8-10 bardak su içmeye çalışın.
•Hareketsiz kalmak yerine: Her gün açık havada 30-40 dakika yapılan fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkileyeceğinden, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkan sağlayacaktır.

Oruç bitince insanların canı tatlı, hamur işi, kebaplar, lahmacunlar çekiyor. Bir ay boyunca dikkat edip kilolarını koruyanlar bile tatlı yemeyi tercih ediyor. Tatlı krizini önlemek için ne yapılmalıdır?
Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, günlük öğün sayısını azaltmaları nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak 'oruç bitti şimdi yeme zamanı' diyerek daha fazla yemek yeme eğilimine giriyor. Bu krizleri önlemek için dikkat etmemiz gereken en önemli unsur, bayram sabahına makul bir kahvaltıyla başlayıp, 3 ana, 3 ara öğün yiyerek açlığınızı olabildiğince dizginlemektir. Böylece aralarda tatlı isteğinizi en aza indirebilirsiniz. Unutmayın kilo vermek için harcadığınız çabayı 2 günde çöpe atmak istemeyiz!

Ramazan ayında oruç tutan ergen yaştaki gençlerin, normal beslenme düzenine geçişlerinde neler yapmalarını önerirsiniz?
Ramazan ayında oruç tutan gençler ve hatta çocuklar var. Onların normal beslenme düzenine geçişte çok ağır yiyeceklere birden yüklenmemelerini öneririm. Çünkü bunun sonucunda mide rahatsızlıkları yaşanması kaçınılmazdır.

Ramazan bayramında sabah, öğlen, akşam öğünlerini nasıl düzenlemeliyiz?
•Ramazan bayramında formda kalmak için kahvaltıda yağlı pastane ürünleri, bal, kaymak, sucuk ve salamlı omletlerin yer aldığı kahvaltı mönülerinden uzak durulmalıdır.
•Sofrada peynir çeşitleri, bol salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, süt, kahvaltılık gevrek, haşlanmış yumurta veya yağsız omletlerin bulunduğu sofralar tercih edilmelidir.
•Öğlen ve akşam yemeklerinde ise ağır, hamurlu ve kızartılmış yemekler yerine etin yanına sebze ekleyerek aralarda da meyve tüketerek daha sağlıklı menüler oluşturabilirsiniz.

En önemlisi ikramlar kısmı. Siz almıyorum dedikçe "Oruçtan çıktın" diye ısrar ediliyor. Israrlı ikramlara karşı ne yapılmalıdır?
Ramazan bayramında herkes özenip çok güzel ikramlar hazırlıyor. Tatlılar, börekler, pastalar, dolmalar ve daha birçok örnek verilebilir. Burada kendinizi formda tutabilmek adına insanları da kırmamaya özen göstererek seçimlerinizi aralarından en uygunlarını seçerek oluşturmalısınız.

Kremalı pastalar, şerbetli, hamurlu tatlılar yerine, meyve tatlıları, dondurmalar ve sütlü tatlıları tercih edin. Yemeklerde ise ızgara ve sebze ağırlıklı yiyecekleri yemeye özen gösterin. Böylece kısa süre önce özenle verilen kiloları bayram nedeniyle geri almamış olursunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oruç tutanlar bayramda nasıl beslenmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN