Bu yağları almadan önce bir kez daha düşünün!

Zeytin ve sektörünün en etkin sivil toplum örgütlerinden Zeytindostu Derneği, 'beyaz teneke' diye tabir edilen, yol kenarlarında sıkça satışına rastlanan sağlıksız şekilde ambalajlanmış zeytinyağlarına rağbet edilmemesi konusunda uyardı. Söz konusu yağların tüketicilerin sağlığını riske atmakla kalmadığı, tağşiş () riskini de barındırdığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 7.8.2013 16:48 Güncelleme Tarihi: 7.8.2013 17:01
Bayram dolayısıyla çok sayıda vatandaşın şehirler arası yolculuğa çıkması yol kenarlarında sağlıksız ambalaj ve koşullarda satılan zeytinyağlarını tekrar gündeme getirdi. Bu yağların insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çeken Zeytindostu Derneği Başkanı Mustafa Alhat, " çok iyi bir çöz gendir; meşrubat ve su için üretilmiş leri kolayca bozabilir ve sağlığınızı ciddi tehlikeye atacak kimyasalları bünyesine alabilir." uyarısında bulundu.

'YEREL DÜKKANLARI TERCİH EDİN'

Bayram seyahatlerinde tatilcilerin yol güzergahında güneşin altında bekleyen kontrolsüz yağlar yerine, üretim izni olan ürünleri tercih etmelerini tavsiye eden Alhat, bu ürünlerin yerel dükkanlarda bulunabileceğine işaret etti. Konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Alhat, şunları kaydetti: "Meşrubat ve su için üretilmiş pet şişelerin toplanıp içine zeytinyağı konulması insan sağlığı için tehdit unsurudur. Gıda ambalajları üretim izni verilirken içine konulacak gıda maddesi ile etkileşimi ve gıdaya geçebilecek kimyasallar konusunda test edilir. Sıfır ya da insan sağlığına zarar vermeyecek düşük düzeyde ise onaylanır. Su ve meşrubat şişeleri, hangisi konacaksa sadece ona uygun üretilmiş ve onay almıştır. Ayrıca tek kullanım için güvenlidir."

Yol kenarlarında bu şekilde satışa sunulan yağların aynı zamanda tağşiş () riski de taşıdığına dikkat çeken Alhat, "Zeytinyağı çok iyi bir çöz gendir ve bu tip plastik ambalajları çok kolayca bozabilir ve sağlığınızı ciddi tehlikeye atacak kimyasalları bünyesine alabilir. Bayram seyahatlerinde tatilciler yol güzergahında güneşin altında bekleyen kontrolsüz yağlar yerine yerel dükkanlardaki üretim izni olan ürünleri tercih etmelidir." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yağları almadan önce bir kez daha düşünün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN