Kanser hastalarında halsizlik

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Kanser tedavisinin yan etkileri, hastalarda iştahsızlık ve halsizliğe neden olabiliyor. Gingseng'in halsizliğe iyi geldiği söyleniyor ama araştırmalar, bu iddiayı desteklemiyor. B12 ve folik asit takviyesi ise yarar sağlıyor

Kanser tedavisi, düşük besin alımına yol açabilir. Tedavinin yan etkilerinden dolayı hastanın bulantısının olması; iştahını azaltabilir ve bu durum daha kötü beslenmesine neden olabilir. Oysa bu hastalıkta, yeterli miktarda protein ve kalori alımı çok önemlidir. Bütün ana gıda gruplarını içermeyen rejimler, yetersiz beslenme dolayısıyla hastada halsizliğe yol açabilir. Ginseng bitkisi, Doğu Asya'da halsizliğe karşı enerji artırıcı olarak kullanılır. Gingeng'in temel bileşeni olan ginsenosidlerin, merkezi sinir sistemini uyararak halsizliğe iyi geldiği iddia ediliyor. Bitkinin yapısındaki methylphenidate ve modafinil gibi diğer uyarıcıların da kanserle bağlantılı olan halsizliğe karşı yararlı olduğu düşünülüyor.

L-KARNİTİN FAYDALI OLUYOR

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda ginseng'in kanser hastalarında halsizliğe iyi gelip gelmediğini anlamaya yönelik bir araştırma da yapıldı. Bir gruba ginseng takviyesi yapılırken, diğer gruba plasebo verildi. Fakat araştırmanın sonucunda; iki grup arasında önemli bir fark bulunamadı. Ancak bu tedavinin, daha az halsiz olan hastalarda daha etkili olduğu dikkat çekti. Bir başka testte ise hastalara B12 vitamini ve folik asit takviyesi yapıldı. Araştırma bu ikilinin; kemoterapiyle bağlantılı halsizliği yarı yarıya azalttığını gözler önüne serdi. 44 hastadan oluşan bir başka çalışmada ise L-Karnitin ilavesinin, halsizlik sorununda yarar sağladığı sonucuna varıldı.

ALTERNATİF TERAPİLER GÜVENLİ DEĞİL
Kanser hastalarında sıkça rastlanan halsizlik sorunu, ne yazık ki tam olarak tedavi edilemiyor. Yapılan tedaviler; sadece kansızlık sorununu çözmede etkili olabiliyor. Bu nedenle birçok hasta, bu sorunu kendi kendine çözmeye çalışıyor ve alternatif terapi yöntemlerinden etkileniyor. Çalışmalar, bu alternatif yöntemlerin bazı hastalarda yarar sağladığını gösterse de, bu tedavilerin tamamen güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. Yine de halsizliğin dışındaki diğer semptomların azaltılması için masaj, akıl-vücut terapileri ve diğer teknikler denenebilir. Ancak yine de her tür alternatif tedavi dikkatli uygulanmadır.

İŞTAHSIZLIKTA BALIK YAĞI YARARLI MIDIR?
Kaşeksi; kanser hastalığının son aşamasındaki hastalar arasında çok yaygındır. Kemoterapi kaynaklı mide bulantısı veya tat ve koklamadaki değişikliklerden kaynaklanan anoreksik bir durumdur.

AGRESİF BESLENME

Bu tablo; ayrıca gastrointestinal kanser nedeniyle yapılan operasyonlardan kaynaklanan doygunluk nedeniyle ya da psikolojik sorunlar yüzünden de yaşanabilir. Öte yandan kaşeksi, tümörün neden olduğu bazı durumlar veya metabolik anomaliler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kaşeksi genellikle 'agresif beslenme terapisi' ile tedavi edilir. Kimileri, balık yağı ve çuha çiçeği yağı gibi temel yağ asitlerini içeren besinlerin diyete eklenmesinin faydalı olduğunu iddia ediyor. Ancak bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar; yağ asitlerinin beslenmeye eklenmesinin, hastanın iştahının açılmasında ya da kilo almasında önemli bir etkisinin olduğunu kanıtlamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser hastalarında halsizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN