Bedensel sorunlarınızı egzersizle çözün!

Dans etmek; baş ağrısına migren ilacından daha iyi geliyor. Yüzme sadece kasları çalıştırmakla kalmıyor; stresten de arındırıyor. Koşu ise uykuyu düzenliyor

Giriş Tarihi: 11.8.2013
Dayanılmaz baş ağrıları, sırt tutulmaları ve uykusuzluk yaşıyorsanız; çareyi ecza dolabında değil, kaslarınızda arayın. Egzersizle sorunlardan kurtulmak için Cosmopolitan dergisinin önerilerine kulak verebilirsiniz:

DEPRESYONA KARŞI YÜZMEYİ DENEYİN

Yüzme sadece tüm vücudu çalıştırmakla kalmıyor, zihinsel rahatlama da sağlıyor. Yapılan son araştırmalara göre, düzenli olarak yüzen kişilerin dörtte üçü kendini daha rahat ve stresten arınmış hissediyor.

DİZLERİNİZ İÇİN PİLATES BANTLARI

Dizleriniz ağrıdığı ve güçsüz olduğu için bu bölgeye yönelik egzersizler yapmaktan çekinmeyin. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; esneme egzersizleri, kronik diz ağrılarına, ameliyatlardan çok daha iyi geliyor. Alt ve üst bacak arasındaki dengeyi sağlamadığınız takdirde dizlerinizde ağrılar olması normal. Bu yüzden pilates bantlarını kullanarak bacaklarınızın hem üst, hem alt kısımlarına yönelik çalışın. Bacaklarınızı esnetin.

BAŞINIZ AĞRIYORSA DANS EDİN

Araştırmalara göre; aerobik egzersizleri migrene ilaçlardan daha iyi geliyor. Çünkü bu tarz egzersizler, vücuttaki doğal ağrı kesici kimyasallarını açığa çıkarıyor. Dans sırasında kalbe çok fazla kan pompalandığı için stres azalıyor, baş ağrısı hafifliyor.

UYKU SORUNUNUZ VARSA KOŞUN

Uykusuzluğun temel nedeni genellikle strestir. Koşu, vücutta yarattığı olumlu etkiler sayesinde derin uykuya daha kolay ulaşmanızı sağlar.

SIRTINIZ AĞRIYORSA PİLATES YAPIN
Güçsüz karın kasları ve zayıf postür; sırt ağrılarına neden olabilir. Kasları güçlendirmenin en iyi yolu pilates yapmaktır. Böylece vücut ağırlığınız, omurganızdan çok kaslarınıza biner.

KAS AĞRISINA KARŞI BUZ VE ESNEME HAREKETLERİ
Fitness Eğitmeni Aydın Özden; ağrılara karşı önerilerde bulundu:
Boyun ağrısı olan kişiler ne işle uğraşırlarsa uğraşsınlar; sık sık mola vermeli. Kısa süreli yürüyüşlerin yanısıra boyun, sırt, omuz ve göğüs için gerinme ve esneme egzersizleri de yapılmalı.
Kaslar aşırı ve yanlış kullanılınca yıpranır. Kaslar çalıştırıldıktan sonra, gerinme egzersizleri ile yumuşatılmalı. Kas ağrınız varsa; ağrıyan bölgeye 20 dakikayı geçmeyecek şekilde buz tedavisi uygulayın. Ayrıca esneme hareketleri de kas ağrısına iyi gelir. Uzman kişiler tarafından yapılan masajlar da yarar sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedensel sorunlarınızı egzersizle çözün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN