Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Susam yağı güneşten koruyor!

Susam yağı; güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlıyor, güneş lekelerine iyi geliyor. Hindistan cevizi yağı ise yıpranmış saçları onarıyor, parlak bir görünüm kazanmalarına yardımcı oluyor

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ulvi Zeybek; tamamen doğal bitkilerle yapılan tedavi yöntemlerini anlattı:
Susam yağı, yaz aylarında harici kullanımı ile güneşin zararlı ışınlarına karşı 35 faktörlük koruma sağlar. Bu yağ, sağlıklı bronzlaşmak için de kullanılabilir. Susam ve ceviz yağı karışımı ise güneş lekelerine iyi gelir. Üç birim susam yağı ve bir birim ceviz yağı karıştırılarak, haricen cilde uygulanır.
Susam yağında E vitamini, sesamol ve sesamolin adı verilen antioksidan bileşikler bulunur. Bunlar da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Susam yağı, iyi bir aromaterapi yağı olarak da kullanılır.

SAÇLARA HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Soğuk press sızma zeytinyağının kandaki kolesterolün dengelenmesine yardımcı olduğu, ayrıca kalp ve damar sağlığını koruduğu biliniyor.
Sağlıklı saçlar için soğuk press yöntemiyle hazırlanmış Hindistan cevizi yağıyla saç diplerine masaj yapın. 30-60 dakika bekletip saçlarınızı güzelce yıkayın ve sonrasında iyice durulayın.
Araştırmalar; Hindistan cevizi yağının, kafa derisinin nem dengesini korumaya destek olduğunu gösteriyor. Öte yandan bu yağ; yıpranmış saç uçlarına bakım yaparak yumuşak ve parlak bir görünüm kazanmalarına yardımcı oluyor. Bu özelliklerinden dolayı saçlarda koruyucu amaçlı kullanılabilir.
Ayrıca Hindistan cevizi yağı hoş bir kokuya sahip olduğu için doğal bir kozmetik ürünü olarak da tercih edilebilir; nemlendirici olarak göz altlarına sürülebilir. Günde bir-iki damla yeterlidir.

SOĞUK PRESS YÖNTEMİ NEDİR?
Soğuk press adlı yöntemde; bitki tohumlarının yağları, içine herhangi bir kimyasal madde katılmadan veya herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğal yöntemlerle çıkarılıyor. Dolayısıyla yağda çözünen ve güçlü antioksidan özelliklere sahip olan D ve E vitaminleri, Omega 3, Omega 6, Omega 9 yağ asitleri, mineraller ve besin öğeleri yağa geçiyor. Aynı zamanda bu yöntemle üretilmiş yağların; diğer yöntemlerle elde edilen yağlara göre, sağlık açısından çok daha fazla yararlı bileşik içerdiği de biliniyor.

BALIK YAĞIYLA OMEGA 3 DEPOLAYIN
İnsan vücudunun sentezleyemediği ve mutlaka dışarıdan alınması gereken Omega 3; çocukluk yaşlarından itibaren çok sayıda metabolik faaliyetin sağlıklı devam etmesi için gerekli. Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA'yı içeren balık yağı; beyin, sinir ve göz gelişimini desteklerken, kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor. İnflamasyonu azaltıyor, kolesterolü düşürüyor.

HER DERDE DEVA OLUYOR

Omega 3'ün hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesinde ve bebeğin bilişsel, sinirsel ve görsel gelişiminde de etkili olduğu biliniyor. Bebeklerde soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltıyor ve onları alerjik reaksiyonlardan koruyor.
Omega 3, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklarda da etkili oluyor, ani ölüm riskinin azaltıyor. Unutkanlık ve depresyonda da büyük yarar sağlıyor.

HER BİTKİSEL ÜRÜN DOĞAL DEĞİLDİR

Bitkisel ürünlerin doğal olduğu için zararsız olduğu şeklinde bir kanı vardır. Bu nedenle besin destekleri alanında bilinçsiz bir tüketim söz konusu. Bu ürünler; hekim ve eczacı denetimi dışında, insan sağlığını gözetmeden, sadece kazanç sağlamayı hedeflemiş kişiler tarafından tavsiye ediliyor. En çok zayıflama ve cinsel gücü artırma gibi reklamlarla internet üzerinden satılıyor. Dükkanlarda satılan bitkisel ürünlerin nereden ve hangi koşullarda toplandığı çoğunlukla bilinmiyor. Ürünler, zehirli bitkilerle beraber, hijyen koşullarına dikkat edilmeden satılıyor.

SAKLANMA KOŞULLARI ÖNEMLİ

Bilinçsiz kullanıldıklarında faydadan çok zararları olabilecek bitkisel ürünler; çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Kullanılan tıbbi bitkinin kalitesi, klinik olarak test edilmelidir. Bitkileri alırken mutlaka doktor ve eczacılarından bilgi alınmalıdır. Tıbbi ürünün saklama koşullarına dikkat edilmelidir.
Bitkilerin diğer ilaçlarla etkileşim yapabileceği de unutulmamalıdır.

YARIN: KOLESTEROLE YER FISTIĞI!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Susam yağı güneşten koruyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN