Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lüler tehlike altında

Uzmanlar, açık lere sahip kişilerin ışınlarından daha fazla etkileneceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 15.8.2013 11:10 Güncelleme Tarihi: 15.8.2013 11:14
Dünyagöz Adana Hastanesi'nden Prof. Dr. İlter Varinli, ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde kalıcı görme hasarı oluşturabileceğini söyledi. Prof. Dr. Varinli, "Açık lerde az olan melanin pigmenti vücudumuzu ye karşı koruyan bir yapı taşıdır. Bu nedenle açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir." dedi.

Prof. Dr. İlter Varinli, güneş ışınlarına karşı korunmadığı zaman gözde meydana gelen zararlı etkileri anlattı. Gözümüzün ağ tabakasındaki makula denilen görme merkezine direkt gelen güneş ışınlarının görme merkezini yakabileceğini söyleyen Prof. Dr. Varinli, "Buna Solar Retinopati diyoruz. Özellikle güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı izlemek için güneşe bakan izleyicilerde bu durumu sık olarak görüyoruz. Kısacası güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarı gelişebilmektedir" dedi.

Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğünün şart olduğunu ifade eden Prof. Dr. Varinli, "Güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma daha da önemlidir. Yazın güneş ışınları güneş daha yukarı konumda olduğu için başımızın üstüne doğru gelirken kısmen göz korunur, kışın ise göze daha dik gelir. Fakat yazın beyaz duvarlar ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimizde hassasiyet ve kısılmaya neden olarak daha çok zarar vermektedir." diye konuştu.

GÜNEŞ IŞINLARI MAVİ GÖZLÜLER İÇİN DAHA ZARARLI

Prof. Dr. Varinli, güneş ışınları göze zarar vermişse, gözde sulanma, yanma ve kapaklarda kısılma ile karşısında konuştuğu kişinin yüz hatlarını net görememe gibi sonuçlarının olabileceğini vurgulayarak, "Güneşe bağlı göz hasarında hasta süratle tam teşekküllü bir göz hastanesine başvurmalı ve acilen müdahalesi yapılmalıdır." dedi.

Açık renkli gözlere sahip kişilerin güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini anlatan Prof. Dr. Varinli, şöyle konuştu: "Açık renkli gözlerde melanin pigmenti azdır. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapıtaşıdır. Bu nedenle açık tenli, açık renk gözlere sahip kişilerde koruma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşı çok daha fazla hassastırlar. Açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renkli gözlüler tehlike altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN