Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş bakımı riskini azaltıyor

Dişleri her gün en az iki kez fırçalamanın ve kullanmanın, riskini önemli oranda azalttığı ortaya çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 18.8.2013 16:28 Güncelleme Tarihi: 18.8.2013 16:32
"Journal of 's Disease" dergisinde yayımlanan çalışmada İngiliz bilim adamları, periodontal (dişeti) hastalıkların Alzheimer riskini artırdığına dair kanıt buldu.

Her 10 Alzheimer hastasından 4'ünün beyninde dişeti iltihabına neden olan Porphyromonas gingivalis bakterisine rastladıklarını belirten bilim adamları, kan dolaşımına karışan bakterinin kolayca beyne yerleşebildiğine ve sinir hücrelerinin zarar görmesine neden olduğuna dikkati çekti.

Araştırmacılar, katılımcılardan alınan kan örneklerinde bedenin P. gingivalis bakterisi ile savaşmak için ürettiği antikor düzeyini ölçtü. Antikor düzeyi yüksek olan kişilerin, Alzheimer'e yakalanma riskinin 9 kat daha fazla olduğu belirlendi.

Bakterinin beyindeki glial hücrelerinin iltihaplanmasına yol açarak Alzheimer riskini artırdığı sanılıyor.

Nedeni hala bilinmeyen Alzheimer'ın ayırıcı özelliklerinden biri, sinir hücrelerinin tahribata uğramasına yol açan iltihabi moleküller nedeniyle glial hücrelerinin aktivasyon düzeyinin artması olarak kabul ediliyor.

Dişleri destekleyen kemikler ile dişetinde iltihaplanmaya neden olan P. gingivalis, 30 yaş üstü kişilerde çok sık rastlanan bir bakteri türü.

Dişetlerinde kanama, kızarıklık, şişme ve hassasiyet gibi belirtilen gösteren dişeti iltihabı, diş kaybına neden oluyor.

Bilim adamları, dişeti iltihabını engellemek için dişlerin her gün en az iki kere iki dakikalığına fırçalanması, her gün en az bir kez kullanılması, yılda en az iki kez diş hekimi kontrolünden geçilmesi ve sigaranın bırakılması gerektiğini belirtiyor.

İlk kez 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan Alzheimer hastalığının hala etkili bir tedavisi bulunmuyor. Dünyada 30 milyondan fazla Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş bakımı Alzheimer riskini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN