Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanseri le karıştırmayın

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Ersin, mide rahatsızlığı yaşayan çok sayıda kişinin doktora gitmediğini ancak ve belirtilerinin karıştırılabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 26.8.2013 14:42
Prof. Dr. Ersin, özellikle ramazan ayı ve sonrasında mide şikayetleri ile hastaneye başvuruların sayısının yükseldiğini ancak çok sayıda kişinin de sağlık sorunlarını önemsemediğini belirtti.

Safra kesesi hastası olanların da risk altında bulunduğuna işaret eden Ersin, "Mideyi çok doldurmamak gerekiyor. Özellikle safra kesesi hastası olduğunu bilmeyen ve yağlı yemekleri tercih edenlerin atak geçirmesi söz konusu olabiliyor" diye konuştu.

" ÖLÜM NEDENLERİNDE İKİNCİ SIRADA"

Ramazan süresince oruç tutanların asit salgılarında değişiklik yaşandığını vurgulayan Sinan Ersin, söz konusu değişikliğin şikayetlerini de tetiklediğini ifade etti.

Ülser ve kanser belirtilerinin zaman zaman benzerlik gösterdiğini hatırlatan Ersin, şöyle konuştu:

"Oruç tutmak mide rahatsızlıklarına neden oluyor diyemeyiz ancak sonrasında kişinin beslenme düzeni değişikliği bazı hastalıkları tetikliyor ya da ortaya çıkışını hızlandırabiliyor. Şikayetlerin üzerinde durmayanlar, rahatsızlık yaşayıp doktora ya da sağlık kuruluşuna başvurmayanlar oluyor. Ancak unutulmamalı ki ülser ve kanserin belirtileri karıştırılabiliyor."

Mide sorunu yaşayanların uzman olmayanların tavsiyesi üzerine ilaç kullanmaması gerektiğini de hatırlatan Ersin, "Ezbere ilaç kullanmamak lazım. Mide ilaçları asidi azalttığı için şikayetlerin de ortaya çıkmasını engelleyebiliyor. Bu durum teşhisin gecikmesine neden oluyor" dedi.

Aynı zamanda Kent Hastanesinde görev yapan Ersin, ülser belirtilerine benzeyen midede ağırlık hissi ve ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkabilen mide kanserinin tüm kanser tipleri arasında görülme sıklığı açısından dördüncü, ölüm nedeni sıralamasında ise ikinci sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri ülserle karıştırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN