Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş iltihabı kalbi ve böbreği vuruyor

Giriş Tarihi: 28.8.2013 14:31

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Tücel, dişteki iltihabın kalbi de böbreği de etkilediğini söyledi. Tücel, "Diş hastalıkları, sistemik birçok hastalığın tetikleyicisi veya habercisidir.'' dedi.

Prof. Dr. Taner Tücel, diş iltihabının vücudun diğer organlarına etkisi hakkında bilgi verdi. Diş iltihabının vücuda etkisinin büyük olduğuna dikkat çeken Tücel, dünyada çocuklar için kabul edilen çürük değerinin 1, Türkiye'de ise 6 olduğunu vurguladı.

Tücel şöyle devam etti: "İstanbul Deklarasyonu'nda ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu kabul edildi ve dünyaya ilan edildi. Diş hekimleri sadece ağız ve diş hastalıklarında değil; bundan böyle genel sağlıkla ilgili konularda, bazı hastalıkların erken teşhisinde de sorumlu olacak. Unutulmamalı ki kötü ağız sağlığı; diyabetten kalp hastalıklarına, kansere kadar birçok sistemik hastalığa neden olabiliyor. Bizdeki ağız sağlığı haritasına bakıldığında tablo vahim. Dünyada kabul edilen değerlere göre 12 yaş çocuklarında en çok 1 çürük veya diş hastalığı olması öngörülüyor. Oysa bizde bu rakam 6.2. Dişini çekersen geçer gider demekle olmuyor. Dişindeki iltihap kalbine de vurur, böbreklerine de; eklemlerine de yerleşebilir. Anne adaylarında erken doğuma neden olabilir.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş iltihabı kalbi ve böbreği vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN