Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geç te riski

tedavisi olan çift sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Bunda özellikle bayanlarda yaşının yükselmesi, eskiden var olan 'günah' düşüncesinin değişmesi ve tedavi merkezlerine ulaşılabilirliğin daha kolay hale gelmesinin etkisi var.

Giriş Tarihi: 28.8.2013 14:26

Memorial Kayseri Hastanesi Merkezi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nurettin Türktekin, eskiden 17-18 yaşlarında evlenen bayanların, yaşının 30'lu yaşlara kadar çıkmasının yumurta rezervinin düşmesine, dolayısıyla gebe kalma olasılığının zayıflamasına neden olduğunu söyledi.

Çiftlerin genellikle 25-35 yaş aralığında tüp bebek tedavisine başvurduğunu belirten Türktekin, "Çocuk sahibi olabilmek için tek yol tüp bebek yöntemiyse, bu yaşlara kadar beklemek zaman kaybıdır." dedi. Türktekin şunları söyledi: "25 ila 35 yaş arasındakiler 1 yıllık evlilik sonrası çocukları olmuyorsa tedaviye başvurmalı. 35 yaş üstündekiler de evlendikten 6 ay sonra müracaat etmeli. Her başvuran çift tüp bebek tedavisi olacak diye bir şey yok. Özellikle kadında 35 yaş çok önemli. Bunun üstünde gebe kalma ihtimali zayıflar."

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nurettin Türktekin, tüp bebek tedavisinde pozitif sonuç almayı etkileyen bazı etkenler olduğunu söyledi. Tedavi gören çiftin stresten uzak durmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Türktekin, kişinin günlük haşantısına devam etmesi gerektiğini kaydetti. Tedavi süreci ve embriyo transferinden sonra 10 gün süreyle hiçbir iş yapmadan kadının yatması gerektiği düşüncesinin yanlış olduğunu anlatan Türktekin, "Çok ağır fiziksel güç isteyen işlerden uzak durulması şartıyla günlük çalışma hayatına devam etmek gerekiyor. Yapılan klinik testlerde sürekli yatan kişilerde oranının düştüğü ortaya çıkmıştır. Çalışarak kafasını dağıtmadığı için kişi sürekli hamile kalıp kalamayacağını düşünerek strese girebiliyor. Yatarak gebe kalmayı beklemek zararlı." diye uyardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geç evlilikte gebelik riski
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN