Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tartışılan kanser terapileri

Oksijen ve kıkırdak tedavisi gibi alternatif kanser tedavileriyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu yöntemlerin aslında faydalı olmadığını savunan birçok uzman var...

Kanser tedavisinde tamamlayıcı terapilere sıklıkla başvuruluyor. Klasik kanser tedavisine alternatif oluşturan bu terapilerin sonuçlarıyla ilgili tartışmalar ise devam ediyor. Onkoloji uzmanlarının, alternatif terapileri her yönüyle çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Klinik deneylere tabi tutulmayan birçok alternatif kanser terapisi var. Bu terapilerden çok azı test edilmiş ve faydasının olmadığı görülmüştür. Tamamlayıcı terapileri; sahte ve pahalı olduğu gerekçesiyle eleştiren uzmanlar da vardır.

OKSİJEN TERAPİSİ YARARLI MI?
Alternatif terapilerin en sık kullanılanılarından biri; oksijen tedavisi. Kanserli hücreler, sadece oksijensiz ortamda gelişebilir. Oksijen, hasta hücrelerle temas ettiğinde, hücrelerin gelişimi durabilir. Söz konusu terapide; oksijenin bu etkisinden faydalanılması amaçlanır. Ancak uzmanlara göre oksijen; ne kanserin yayılmasına neden olur, ne de hastalığı engeller. Bazı durumlarda ise, oksijenin sağlıklı hücrelerin büyümesini desteklediği savunuluyor. 1930'larda Otto Warbug'un fikirlerine dayanılarak geliştirilen terapide; oksijen zengini bir ortam yaratılarak kanser hücrelerinin yaşayamayacağı ortam oluşturulur. Bu durum, birçok hastaya mantıklı görünür, terapinin popülaritesi artar.

'SOMATİD'İN VARLIĞI KANITLANAMADI
Kanadalı bilimadamı Gaston Naessens, 'Somatoscope' adlı bir mikroskop geliştirdi. Naessens; bu mikroskopla canlı kan hücrelerini 30 bin defa büyüterek izleyebildiğini ve kansere yol açan 'somatid' adlı canlıları görebildiğini iddia etti. Naessens, bu yöntemi kullanarak 714X isimli bir kanser tedavisi geliştirdi. Ancak 'somatid'lerin varlığıyla ilgili hiçbir bilimsel kanıt yok.

KIKIRDAK TERAPİSİ ÇELİŞKİLİ
Kanser tedavisinde, küçük köpekbalığı ve çekiçbaşlı köpekbalığından elde edilen kıkırdaklar da kullanıldı. Bazı araştırmacılar; hayvanlarla yaptıkları deneylerde; köpekbalığı kıkırdağı özünün, anti-anjiyogenetik ve antitümör özellikleri olduğunu ortaya koydu. Ancak bu kıkırdakların, birinci ve ikinci evredeki kanser hastaları üzerinde sonuç vermediği görüldü.

30 YILDIR BİR SONUÇ ALINAMADI
Yıllar önce kanser tedavisinde büyük bir umut olarak görülen köpekbalığı kıkırdağıyla ilgili araştırmalar sürüyor. Amerikan Kanser Enstitüsü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada; şöyle denilmişti: "Köpekbalığı kıkırdağı, 30 yıldır araştırılıyor ancak insanlar üzerindeki sonuçları, henüz bir noktaya varamadı. Mevcut ürünlerin değeri yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tartışılan kanser terapileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN