Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı?

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Çocuklara grip aşısı yaptırmalı mıyız? Bunun herhangi bir sakıncası var mı? O.T./Bursa
6 aydan küçük bebeklere grip aşısı uygulanmaz. Emziren annelerin ise grip aşısı yaptırmalarında bir sakınca yok. Bebeklerle yakın temasta bulunanların da aşılanması gerekiyor.

EYLÜL'DE AŞILANSINLAR
6 aydan büyüklerde ise özellikle risk grubundakilerin (Örneğin; astım, kalp, böbrek, ve diyabet hastası olanlar) aşı yaptırması öneriliyor. Diğer çocuklarda da hekime danışarak aşı yaptırmanın koruyucu olduğu belirtiliyor. Aşı 9 yaşın altındaki çocuklara, iki dozda uygulanıyor. Aşı yaptırmak için en uygun zaman; Ekim-Kasım ayları... Ancak aşının koruyucu etkisi çocuklarda bir ayda oluştuğundan; Amerikan Pediyatri Akademisi, Eylül ayından itibaren grip aşının yapılmasını öneriyor. Grip aşısının içinde canlı virüs olmadığından, aşının çocuklarda gribe yol açmadığını bilmelisiniz. Yumurta alerjisi ve ağır ateşli hastalıklar durumda ise aşı uygulanmıyor.

Meme kanseri riskini ciddiye alın

Eşim 45 yaşında. Annesini meme kanserinden kaybettik. Ne önerirsiniz? A.S./İstanbul
Amerika'da son üç yıldır, yaklaşık 9 bin kadını inceleyen ve yeni yayınlanan bir çalışmaya göre; kadınların yarısı meme kanserine yakalanacağına inanmıyor. Oysa meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında geliyor. Üstelik bu kanser, genç kadınlarda da görülebiliyor. Bu nedenle düzenli el muayenelerini, hekimin önereceği zamanlarda meme ultrasonu ve mamografi tetkiklerini aksatmamak gerekiyor. Ailesel risk taşıyan kişilerin ise çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Menopoz sonrası balık yiyin

Menopoz sonrası dönemde kalp hastası oldum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? E.K./Ankara
Östrojen
hormonunun kalp ve damar sistemi üzerindeki koruyucu etkisi, menopoz sonrasında ortadan kalkar. Bu nedenle orta yaşlar öncesinde erkeklerde daha sık görülen kalp hastalığı riski; menopoza giren kadınlarda, erkeklerinkiyle neredeyse eşit hale gelir. Bu riski azaltmak için doğru beslenmek, sağlıklı bir kilo aralığında kalmak, günde 30-60 dakika yürüyüş yapmak, sigara ve aşırı alkolden uzak durmak gerekir. Amerika'da 50 bin kadını, 20 yıl takip eden bir çalışmaya göre; haftada iki kez balık yemek de riski azaltıyor. Hekiminizin önerdiği ilaç ve diğer tedavileri de dikkatle uygulayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklara grip aşısı yapılmalı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN