Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En ideal sünnet kırkı çıkmadan yapılandır!

Sünnet; tıbbi faydaları nedeniyle bugün birçok ülkede uygulanan bir operasyon... Uzmanlar, hastalıklara karşı koruma sağlayan sünnet için en uygun dönemin; doğumdan sonraki ilk 30 gün olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Sünnet; erkek çocuklarda penis başını örten derinin belirli bir şekilde ve ölçüde cerrahi işlem ile çıkartılmasıdır. Bugün Amerika'da bebeklerin yarısı sünnet edilirken; tüm dünyadaki erkeklerin yüzde 30'u, Müslüman ve Musevi toplumlardaki erkeklerinse tamamı sünnet edilir. Daha önce dini, geleneksel ve kültürel nedenlerle yapılan sünnet, bugün tıbbi faydaları sebebiyle de tercih ediliyor. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Ürolog Doç. Dr. Adem Fazlıoğlu, sünnetle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı...

BATI FAYDASINI KEŞFETTİ

Sünnet, tıbbi bir gereklilik mi yoksa dini bir ritüel mi?
Sünnet bugün hem dini inanıştan, hem de artık Batı ülkelerinde de olduğu gibi tıbbi yararından dolayı yapılıyor. 2006'da yapılan bir araştırmada; Amerikalı erkeklerin yüzde 56'sının sünnetli olduğu belirlenmiş. Oysa Amerika nüfusunun sadece yüzde 15'i Yahudi. Batı ülkelerinde sünnetin tıbbi faydaları konusunda bilgisi olan aileler, bebeklerini kendi tercihleriyle sünnet ettiriyor.
Ne gibi faydaları var?
Amerikan Pediatri Akademisi; yenidoğan sünnetinin yararlarının, risklerinden daha fazla olduğunu belirtmişti. Buna göre, sünnetli erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları daha az görülüyor. Sünnetli erkeklerde, penis kanseri riski de azalıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, daha az görülüyor.
Hatalı sünnet ne gibi sorunlara neden olur?
Aceleyle yapılan, hijyene dikkat edilmeyen sünnetlerde, yan etkiler ve hatalar çoktur. Hatalı sünnetler; peniste kalıcı hasarlara ve cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olur. Hatalı sünnet, ereksiyon problemlerine de yol açabilir.
Sünnetin ne zaman yapılması uygundur?
Tıbbi zorunluluk halinde her yaşta yapılabilir. Doğumdan sonra ilk 30 gün, sünnet için ideal bir zamandır. Bu dönemde sünnet sonrası yara da çabuk kapanır. Tören yapılacaksa ve aile fertleriyle bir arada olunacaksa; 7 yaş ve sonrasında da yapılabilir. Toplumumuzda dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulanan sünnet; korkularıyla, törenleriyle, çocuğun dünyasında önemli bir yer tutar. Bu nedenle sünnetin tıbbi ve ruhsal yönlerine de eğilmek gerekir.

ARKADAŞINA GÖNDER
En ideal sünnet kırkı çıkmadan yapılandır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN