Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Magnezyum tablet alıyorum

55 yaşında bir kadınım. Doktorum, bacak kramplarım için magnezyum tablet verdi. Üç yıldır alıyorum. Daha uzun süre kullanabilir miyim? Ö.Ç./Mersin

Daha çok kabızlık tedavisinde kullanılan magnezyumun son zamanlarda bacak kramplarının giderilmesinde etkili olduğu görülmektedir.

KA LBİ DU RDU RABİLİR
Ancak uzun süreli kullanımlarda; böbrek yetersizliği görülebileceği gibi tendon reflekslerinde azalma, hipotansiyon (düşük tansiyon), şuur bulanıklığı, yüksek dozlarda solunum felci, aritmi, hatta çok ender olarak kalp durmasına yol açabilir. Bu sebeple mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Bunların dışında en çok görülen etkiler; ishal, bulanık görme, ışıkta gözün rahatsız olması, hipotansiyon ve kanamaya eğilimin artmasıdır. Tedavi sırasında zaman zaman kan magnezyum düzeyleri ölçülmelidir. Hiper magnezyum ya da magnezyum zehirlenmesinin önüne geçilmesi bakımından önemlidir. Bu ilaç, hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Depresyona girmiş olabilir miyim?

Yataktan zor kalkıyorum. Kemiklerim ağrıyor. Depresyona girmiş olabilir miyim? J.F./Almanya

Yaşadığınız durum, 'Kronik yorgunluk sendromu' olarak adlandırılıyor. Özellikle de mevsim geçişlerinde bu duruma sık rastlıyoruz. Havaların bir gün güneşli, bir gün yağmurlu olması sizi depresyona sokabilir. Stresli kişilerde ve sürekli ayakta durmak zorunda kalan kadınlarda, bu durum daha belirgindir. Kadınların regl dönemleri de tabloyu ağırlaştıran bir diğer sebeptir. Kişide kansızlık olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Depresyon ya da maskeli depresyon durumu da kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Kendinizi toparlamak için kilo alımından kaçınmanızı, yürüyüş ve yüzme gibi sporlar yapmanızı öneririm. Bu tarz sportif aktiviteler, tedavi edici rol oynar.

Grip aşısı döküntü yapabilir

Uzakdoğu'da tatil yapacağım. Seyahate çıkmadan önce grip aşısı olmalı mıyım? D.D./İstanbul

Grip aşısı; gripten korunmak açısından yararlı olabilir ancak her aşı gibi bu aşı da alerjik reaksiyonlara bağlı döküntü yapabilir. Baş ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrıları, akciğer enfeksiyonları ve buna bağlı nefes darlığı, öksürük, balgam gibi şikayetler de gelişebilir. Ayrıca düşük bir ihtimal de olsa; grip aşısına bağlı akut miyokard enfarktüsü ya da kalp krizi vakaları görülebilir. Bu nedenle, uzun yolculuklara çıkarken, aşı yaptırmadan önce hekim kontrolünden geçmekte yarar vardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Magnezyum tablet alıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN