Okuldan dönen çocuğu coşkuyla karşılamayın!

Giriş Tarihi: 16.9.2013

Okula başlayan çocuğunuzun bu süreci daha kolay atlatabilmesi için; onu evde coşku veya panik içinde karşılamayın, her zamanki işlerinizi yapıyormuş gibi görünün

Çocuk Gelişim Uzmanı ve GÜNAYDIN yazarı Şenay Yılmaz, bu yıl çocukları okula başlayacak olan aileler için bir rehber hazırladı. Yılmaz, çocukların okulu sevmeleri ve daha başarılı olmaları için önerilerde bulundu:
Çocuğunuz okula başlamadan önce, ona kendi okul fotoğraflarınızı gösterin. Çocuklar, anne ve babasının çocukluklarını çok merak eder. Sizi önlüklü, çantalı ve okul sırasında görmesi; onu rahatlatacaktır.
Çocuğunuzla okul anılarınızı paylaşın. Bu, onun yaşadığı tedirginliği bir nebze azaltacaktır.

OKULDAN BAHSETMEYİN
Ev içinde sürekli okuldan bahsetmeyin. 'Okulda şunlar olacak, öğretmenlerin şöyle olacak' gibi konuşmalar, çocuğu daha çok kaygılandırabilir. Ona küçük hatırlatmalar yapmakla yetinin.
Okula başladığı ilk gün, ona eşlik edin. Okulda aşamalı olarak tek başına kalması gerektiğini, ona en başından söyleyin. Okuldan döndüğünde, rutin işlerinizi yapıyormuş gibi gözükün; kitap okuyun, örgü örün... Ayrılma sürecinin uzamaması için panikten kaçının.
Üç-dört gün içinde ayrılık cümlelerine başlayın. Ona, "Sen dersteyken, ben işlerimi halledeyim" diyebilirsiniz. İlk günlerdeki bir saatlik ayrılıkları, zamanla tamamen ayrılmaya dönüştürün.
İlk iki-üç gün okula çok sevdiği bir oyuncağı yanında götürmesine izin verebilirsiniz.
Çocuğunuza okuldan onu kimin alacağını mutlaka söyleyin. "Ben geleceğim" ya da "Deden seni alacak" gibi güven verici ifadeler kullanın.

BOŞANMIŞ ÇİFTLER NE YAPMALI ?
Boşanmış anne-babalar arasında, çocuğu okula kimin götüreceği önemli bir konudur. Büyük anlaşmazlıklarla bitirilen evlilikler sonrasında, annebabalar çocuklarının yanında hoş olmayan tutumlar sergileyebiliyor. Eğer anne-baba dostça ayrılmışsa, ilk gün çocuğu okula beraber götürebilirler. Ancak aralarında kavga ve gerginlik varsa; çocuğu okula götürme işini sırayla yapabilirler.

ARKADAŞINA GÖNDER
Okuldan dönen çocuğu coşkuyla karşılamayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN