Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ten korunmak için şart

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon ları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, sının koruyuculuğunun yapılan testlerde yüzde 96'ya kadar çıktığını söyledi.

Giriş Tarihi: 19.9.2013 15:53
Turgut, gribin yüksek ateş, rı halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrılarıyla işten güçten alıkoyacak, yatağa düşürebilecek kadar ağır seyredebileceğini belirtti.

ten korunmak için hijyenliğin yanı sıra aşının önemine dikkati çeken Turgut, bağışıklık sistemini güçlendirici, dengeli ve bol sıvı alımının da gerekli olduğunu bildirdi.

Mevsim değişiklikleri dönemlerinde üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle gibi ların yaygınlaştığını vurgulayan Turgut, "Sonbahar ve kış ayları bu tür hastalıkların sık görüldüğü bir mevsim. Soğuğun yanında insanların kapalı ortamlarda bir arada olmaları yaygınlaşmasında önemli etken. Grip aşısının koruyuculuğu yapılan testlerde yüzde 96'ya kadar çıktı. Bu yüzden kesinlikle grip aşısı olunmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

"GRİBİN ARKASINDAN GELEN HASTALIKLAR RİSKLİ"

Turgut, aşıdan sonra gribe benzer belirtilerin olabileceğine değinerek, şunları kaydetti:

"Grip aşısı tamamen koruyabildiği gibi bazen de hastalığın hafif seyretmesini sağlayabiliyor. 'Aşı olmama rağmen ben grip oldum' denilmesi biraz soğuk algınlığıyla da karıştırılıyor. Aslında grip, kendi kendine iyileşebilecek bir hastalık. Fakat gribin arkasından gelen hastalıklar çok riskli olabilir. Mevsimin değiştiği şu günlerde el temizliğine, hasta insanlarla tokalaşmamaya, öpüşmemeye ya da onların malzemelerini kullanmamaya dikkat etmek lazım."

Hastalığın 7-10 gün sürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Turgut, yumurtaya karşı alerjisi olanlar, daha önce grip aşısı olmuş ve yan etkisine maruz kalmış kişiler ile "Guillain-Barre Sendromu (GBS)" bulunanların kesinlikle grip aşısı olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gripten korunmak için aşı şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN