Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşe konsantre olamıyorum

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Çocukluğumda hiperaktivite tedavisi gördüm. Şimdiki sorunum ise işe yoğunlaşamamak; hemen dikkatim dağılıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? N.K./Ankara
Hiperaktivite tanısı olsun olmasın, çoğu çalışanın ortak sorununu dile getiriyorsunuz. Dış uyaranlar o kadar fazla ki, dikkat hemen dağılıyor ve tekrar yoğunlaşmak zaman ve emek istiyor.

TELEFONA BAKMAYIN
Fakat bazı davranışsal düzenlemeler, size yardımcı olabilir. Öncelikle çalışırken sizi bölen telefon ve mesajları telesekretere yönlendirin. Sadece günün belirli zamanlarında bunları kontrol edin. Sosyal paylaşım ortamlarına iş sırasında girmeyin. Çalışma ortamınızı sessiz bir bölümde oluşturun. Böylece dış seslerden rahatsız olmazsınız. Eğer bunu sağlayamıyorsanız; dış sesleri bastıracak monoton bir ses kaynağı bulundurun ya da kulaklıkla uygun bir müzik dinleyin. Günün başında oluşturacağınız 'yapılacaklar listesi'ne uymaya çalışın ve araya giren işlerin onu bölmesine izin vermeyin.

Kalp krizi riski kadınlarda arttı


Kalp krizi geçirmekten korkuyorum. Kadınlar mı, yoksa erkekler mi daha fazla risk altında? Ö.B./İzmit
Bundan 20 yıl önce bu soruya rahatlıkla "Erkeklerin kalbi daha riskli" diye cevap verebilirdim fakat artık riskler eşitlenmek üzere... Eskiden erkekler, kadınlara göre iki kat fazla kalp krizi geçirirdi. Kanlarında bulunan östrojen hormonu; kadınları damar sertliğinden ve ona bağlı kalp krizinden korurdu. Bugün de östrojen hâlâ kalbi koruyor fakat ortalama yaşam süresinin uzaması ile menopoz sonrası geçirilen yıllar uzadı. Menopozla birlikte östrojenin azalması, sigara kullanımın kadınlar arasında da yaygınlaşması, kadının çalışma hayatının yıpratıcı sürecine en az erkekler kadar katılması, giderek artan hareketsiz yaşam; artık kadınerkek kalp krizi geçirme riskini eşitlemiş durumda.

Alerjim gözüme vurdu


Sürekli gözüm kızarıyor ve yaşarıyor. Sanırım artık alerjim gözüme vurdu. Ne yapabilirim? T.E./Çorlu
Alerjiye sebep olan hemen hemen her etken; gözde de belirtilere yol açabilir. Fakat genellikle hava yoluyla yayılan polen ya da alerjen maddeler, buna asıl sebeptir. Bu etkenle karşılaşan gözdeki mast hücreleri, onları düşman olarak algılayıp savunma silahlarını çıkarır ve histamin denilen maddeyi salgılar. Histamin; gözdeki damarları genişletir, kan göze hücum eder ve düşmanı dışarı atmak için bol miktarda gözyaşı salgılanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşe konsantre olamıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN