Boy uzatan ürünlere dikkat!

Kız ve erkek çocuklar, ergenliğe farklı zamanlarda giriyor. Kızlarda; kemik yaşı 15'e ulaşıncaya kadar boy uzaması sürerken, erkek çocuklar ise 17 yaşına kadar uzamaya devam ediyor

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, çocuk gelişimi üzerine pek çok kitap yazdı. Prof. Dr. Büyükgebiz, 'Çocukluk Bitmesin' adlı son kitabında, ailelerin merak ettiği 100 soruya yanıt veriyor. Büyükgebiz, çocuklarda boy uzamasıyla ilgili soruları yanıtladı.
Pop kültürü, çocukları erken mi büyütüyor?
Beslenme şartlarının düzelmesi, ergenlik yaşının öne gelmesi ve boy uzamasına yol açan östrojen ve testosteronun erken salgılanması; çocukların 20-30 yıl öncesine göre daha uzun boylu olmasına yol açıyor. Ancak 'hızlanmış ergenlik'; normal yaşlarda başlayan ergenliğin kısa sürmesine ve sonraki nesillerde boyların kısalmasına yol açabilir.

ERGENLİĞİ DOKTOR BAŞLATABİLİR

Geç ergenliğe giren çocuklarda boy uzaması da gecikiyor mu?
Gecikmiş ergenlik; boy kısalığının sebeplerinden biridir. 11 yaşında ergenliğe giren bir çocuk, aynı yaşta olup ergenliği henüz başlamamış olan çocuktan hem boyca daha uzundur, hem de cinsel gelişimi daha ileridir. Gecikmiş ergenlik, daha çok erkek çocuklarında görülür ve eğer 13.5-14 yaşa kadar ergenlik başlamazsa, hekim tarafından başlatılmalı. Kızlarda ise 13 yaşa kadar meme gelişiminin başlaması gerekir. Ergenliğe giremeyen erkeklere testosteron, kızlara ise östrojen hormonu verilir.
Erkeklerin boyu, kızlarla aynı zamanda mı uzar?
Erkeklerde büyüme, kızlardan iki yıl sonra başlar. Kızlarda meme büyümesiyle başlayan boy uzaması, ilk adete kadar tamamlanır. Adetten sonra kızlar, ortalama 5-6 santim daha uzar. Kızlarda kemik yaşı 15'e ulaştığında, büyüme yüzde 99 tamamlanır. Erkekler ise 17 yaşına ulaştığında büyüme sona erer.

ARKADAŞINA GÖNDER
Boy uzatan ürünlere dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN