-60 derece buzlama ile ağrılar sona eriyor

Giriş Tarihi: 24.9.2013

Buzlama yöntemi, kronik ağrı bulunan bölgedeki sinirleri bloke ederek ağrıyı ortadan kaldırıyor. -60 derecede soğutulan bir iğneyle uygulanan bu yöntem, 30 dakikada tamamlanıyor. Risk taşımayan bu işlem, birçok noktaya uygulanıyor

Omurga cerrahisi konusunda uzman olan ve Berlin Avicenna Clinik'te hizmet veren Dr. Munther Sabarini; sırt ağrıları, omurga sorunları ve tedavi yöntemleriyle ilgili sorulamızı yanıtladı. Dr. Sabarini, ağrılara son veren 'denervasyon' yani buzlama yöntemini de anlattı.
Buzlama yani soğuk/sıcak sonda adı verilen tedavi yöntemi hangi tür ağrılarda uygulanıyor?
Bu uygulama; ağrının belirli bir noktada toplandığı durumlarda yapılıyor. Genellikle omurga eklemlerinde artroz söz konusudur. Hasta, ağrıyan noktayı parmağıyla gösterebilecek durumdadır ya da ağrının başladığı noktayı bilir. Ameliyatsız tedavilerin yeterli olmadığı durumlarda, hastalara buzlama önerilir.

AĞRI SİNYALERİ ENGELENİYOR
Buzlama yeni bir yöntem mi?
Aslında zedelenmiş sinirlere yapılan soğuk uygulama, 200 yıldan beri tıp literatüründe biliniyor. Bugün çok kolay ve neredeyse hiç risk taşımayan tedavilerden biridir. Bu uygulamada sorunlu bölgedeki sinirler bloke edilir ve beyne ağrı sinyali göndermesine engel olunur.
Nasıl uyguluyorsunuz?
Rahatsızlığın olduğu bölgeyi, tomografiyle tespit ediyoruz. Ardından lokal anestezi altında, ilgili bölgeye ince bir iğne sokuyoruz. Elektronik stimülasyon yardımı ile zedelenmiş siniri belirliyoruz. Sıra geliyor buzlamaya... Bu işlem için soğuk sonda, iğne ucunda -50 ila -60 derece soğutularak buz damlası oluşturuluyor. Ağrıların odaklanmasını engellemek için buzlama işlemi, ağrı merkezinin etrafındaki komşu alanlara da uygulanıyor. Bu iğne sayesinde, hastanın sinirleri ağrı hissini iletmez hale geliyor. Kişinin yaşadığı ağrılar azalıyor ya da hissedilmiyor.
Buzlama yöntemi, vücudun hangi bölgelerine uygulanıyor?
Buzlama; boyun, göğüs, bel omurlarında, Sakroiliak eklemi ve kuyruk sokumunda uygulanabiliyor. Kronik ağrılarda ve fıtık ameliyatı sonrasında devam eden ağrılarda da buzlama tedavisini tavsiye ediyoruz.
Buzlama tedavisinin uygulama süreci ne kadardır?
İğnenin uygulanması 30 dakika sürüyor. Ön hazırlık, hastanın rahatının sağlanması ve psikolojik hazırlığı da eklersek, işlem bir saatte bitiyor.
Tedavinin başarı oranı nedir? Ağrılar tamamen yok oluyor mu?
Hastaların üçte biri, hayatları boyunca bir daha hiç ağrı çekmiyor. Diğer üçte birlik kısım, bir-iki yıl sonra aynı ağrıyı tekrar hissedebilir. Bazı hastalarda ise hiçbir gelişme olmayabilir.

OMURGA KIRIKLARINA KEMİK ÇİMENTOSU
Kadınları tehdit eden ve omurgada çökme ile kırıklara sebep olan osteoporoz, kabus olmaktan çıkıyor. Kifoflasti adı verilen kemik çimentosu ile omurga yeniden inşa ediliyor. Dr. Sabarini, bu yöntemi anlattı...
Kemik çimentosu nasıl bir maddedir?
Antibiyotik sıvısıyla karıştırılan ve kırılmış omur kemiklerine enjekte edilen bir toz karışımdır. Bu karışım, uygulanmasının ardından, birkaç dakika içinde kemik kadar sert olur.
Kifoplasti, ameliyata karşılık iyi bir alternatif mi?
Omur kemiklerinin kırıldığı vakalarda kifoplasti en iyi tedavidir. Uygulama süreci kısadır. İğne ile organ içine girme ve kesityarma işlemi gibi iki farklı yöntemle yapılır ve kan kaybı yoktur. Birkaç saat içinde hastalar hareket edebilir.
Osteoporoz sorunlarına çare olarak da değerlendirebilir miyiz kemik çimentosunu?
Elbette değerlendirebiliriz. Osteoporoz sorunu yaşayan kadınlar, omur kemikleri kırılıp bütünden ayrıldığı için, her hareketlerinde, hatta nefes alırken bile büyük bir ağrı çekerler. Bu tedavinin hemen ardından yani hasarlı kemik ve omurgalar kemik çimentosu ile doldurulduktan sonra, ilk birkaç saat içinde bile çektikleri ağrıdan kurtulmuş oluyorlar.

YARIN: Geçmeyen sırt ağrılarına lazer disk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
-60 derece buzlama ile ağrılar sona eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN