Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Mavi Bebek" İstanbul'a getirildi

Gazze'de ''Mavi Bebek'' sendromuyla dünyaya gelen ve Türkiye'de tedavi gören 3 yaşındaki Seraj Abujaarad'a, kilosunun yeterli olmaması nedeniyle ikinci ameliyat yapılamadı.

Giriş Tarihi: 24.9.2013 16:10

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu, düzenlediği basın toplantısında, kalbin vücuda yeteri kadar kan pompalayamaması nedeniyle görülen morarmadan dolayı ''Mavi Bebek" sendromu olarak tanımlanan sorunla dünyaya gelen Seraj bebeğin tedavisine ilişkin bilgi verdi.

Kınoğlu, yenidoğan döneminde kompleks bir doğumsal kalp anomalisine sahip olarak getirilen bebeğin tetkiklerinde, kalpte dörtlü bir yapısal bozukluğun tespit edildiğini ve ciddi derece oksijenlenme problemi olduğunu söyleyerek, bunun da doğumsal olarak akciğer atardamarının gelişmemiş olmasına bağlı ortaya çıktığının belirlendiğini ifade etti.

Bebeğin acil şartlarda gerekli hazırlıkların ardından kalp ameliyatına alındığını ve bunun yardımcı bir operasyon olduğunu dile getiren Kınoğlu, şöyle devam etti:

"Kalpte mevcut olan dörtlü bozukluğun tam düzeltilmesine ilişkin bir operasyon değil, esas tam düzeltme ameliyatına hazırlık amaçlı yapılan bir operasyondu. Çünkü yeni doğan bir bebeğe, hem de akciğer atardamarı yeterince gelişmemiş olan bir bebeğe, düzeltme ameliyatının yapılması mümkün değildi. İlk operasyonda bir suni damar kullanmak suretiyle, akciğere kan gönderilmesi sağlanarak çocuğun oksijen değerlerini yükseltmek, kilo almasını ve gelişmesini, akciğer atardamarlarının biraz daha gelişmesini sağlamak amaçlı böyle bir yardımcı ameliyat yapıldı. Bu ameliyat başarılı geçti."

"CİDDİ BİR BESLENME VE BAKIM SORUNU YAŞIYOR"

Bebeğin 6 ay arayla İstanbul'a getirilerek kontrollerinin yapıldığını anlatan Prof. Dr. Kınoğlu, bebeğin bu gelişinde kilo kaybının fazlaca olduğunu ve planlanan tam düzeltme ameliyatının bebeğin düşük kilosu nedeniyle risk oluşturabileceği göz önüne alınarak ertelendiğini belirtti.

Kınoğlu, "Bebek şu an 8 kilo civarında. Bu da 8-9 aylık bebek kilosunda. Bu yaş grubu için düşük bir kilo. Bu nedenle ameliyatını şu an yapmama kararı aldık. Çünkü kilo alması ardından yapılacak ameliyatta risk durumu daha düşük olacak. Ayrıca buradan şu sonuca vardık; ciddi bir beslenme ve bakım sorunu yaşıyor. 10 kiloyu geçtiği zaman, risk oranları ciddi şekilde düşüyor. Çünkü şu anda çocuk rahat. Bu yardımcı ameliyatla ona yüklediği yok. Bu kadar rahatken tam düzeltme ameliyatı yapmanın haklı bir gerekçesini bulamadığımız için biraz daha kilo almasını sağlamak ve bu yönde yardımcı olma kararı aldık" diye konuştu.

Seraj bebek için bir beslenme şemasının çıkarıldığını ve işin lojistik kısmıyla ilgili de bir organizasyonun yapıldığını bildiren Kınoğlu, tam düzeltme ameliyatının kilo alma durumuna göre gelecek baharda yapılabilmesini öngördüklerini kaydetti.

Kınoğlu, bebeğin kilo kaybı nedeniyle çok güçsüz olduğunu ve ortopedik birtakım sorunlar yaşadığını söyleyerek, bu nedenler sonucunda bebeğin yürüyemediğini ifade etti.

Seraj bebeğin tam düzeltme ameliyatının ardından bir süre daha kontrol için Türkiye'ye geleceğine dikkati çeken Kınoğlu, "Bu çocuğun geliş, gidişi, macerası daha da bir roman. Gazze'de olduğu için birçok güçlükle gelebiliyorlar. Çok çile çektiler o yollarda. Hükümet ayağında Türkiye'den çok destek gördüler. Ambulans buradan yollandı. Özel izin alındı" dedi.

"SÜT, İLAÇ GİBİ MALZEMELER GAZZE'YE ZOR GİRİYOR"

Bebeğin annesi Fatma Abujaarad da Gazze'de zor şartlar altında yaşadıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Beslenme büyük sorun. Eczanelerde ilaçlar çok pahalı. Para biriktirip ilacı öyle alabiliyoruz. Bu da bize zaman kaybettiriyor. Elektrik, su yok. Bundan dolayı sıkıntılarımız var. Gazze kuşatma altında biliyorsunuz. Süt, ilaç gibi malzemeler Gazze'ye zor giriyor. Mesela hastaneler merkezden uzak. Çocuk hastalandığında araba yok, benzin bulamadık ve hastaneye götüremedik. Bir yere gitmek için çok uzun mesafeler yürümek zorundayız. Bir ay önce kilo kaybetmeye başladı. Hastaneye gidemedik, ambulans gelmedi, herkes bir yere yönlendirdi bizi. Çok sıkıntı çektik. Yolda gelirken de çok sıkıntı geçtik. Mısır'dan gelemedik. Ondan sonra da önce İsrail'e uğramamız gerekiyor, ardından Türkiye'ye gelebiliyoruz. Parasızlık sorunumuz da var."

Seraj bebeğin babası Alam Abujaarad ise ülkelerinde iş olmadığı için çalışamadığını ve eve bakamadığını dile getirerek, "Gazze hem Mısır hem de İsrail tarafından kuşatma altında. Bu yüzden Gazze'de iş yok. Zenginler bize yardım topluyor. Bu sayede geçiniyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Mavi Bebek" İstanbul'a getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN