22 yıl sonra yürüdü

Giriş Tarihi: 26.9.2013 11:57

Dengesini sağlayamadığı için 22 yıldır yürüyemeyen ve yurt dışındaki hastanelerde hastalığına çare arayan kadın, Konya'da özel bir hastanede damar bükülmesi teşhisi konularak yapılan ameliyatın ardından yürümeye başladı.

Hastanenin Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün, hastaları Sema Çelik'in (71) kendilerine geldiğinde ayağa kalkmada ve yürümede ciddi sıkıntıları olduğunu söyledi.

Çelik'in ancak bir veya iki adım atabildiğini belirten Üstün, "Hastamız, 22 yıldır baş dönmesi ve dengesizlik nedeniyle yürüyemiyordu. Türkiye'de ve yurt dışındaki hastanelerde çare aramış. Fakat bir türlü teşhis konulamamış. Yaptığımız inceleme sonrası beyine giden soldaki ana damarda ve beyinciği besleyen damarda bükülme olduğunu gördük" diye konuştu.

Üstün, damardaki bükülmeden dolayı beyin ve beyinciğe yeterince kan gitmediğini ifade ederek, Çelik'in ameliyat önerisini kabul ettiğini aktardı. Yapılan operasyon sonucunda damarları düzelttiklerini dile getiren Üstün, "Hastanın ameliyattan sonra şikayetleri azalmaya başladı. Sema Çelik, eskiye göre çok daha rahat yürüyebiliyor. Çok hafif sendelemesi oluyor, ama daha önce
yürüyemeyen hasta şimdi 100 metrenin üzerinde çok rahat yürüyor" dedi.

"FELÇ OLUP DÜZELEN BİRÇOK HASTA VAR"

Damar bükülmelerinin sıkça görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Üstün, şunları kaydetti:

"Damar bükülmelerinde sadece beyni besleyen damardaki bükülmelere müdahale ediliyordu. Zamanla bu tekniği geliştirerek, diğer damarlarda da düzeltme ameliyatı yapmaya başladım. Çok olumlu sonuçlar aldık. Felç olup düzelen birçok hasta var. Bunama dediğimiz demans, vertigo, felç, epilepsi, parkinson hastalığı da damar bükülmelerinden kaynaklanabiliyor. Bu hastalarımızda yaptığımız tedaviden olumlu sonuçlar aldık."

Sema Çelik ise çok zor günler geçirdiğini anlattı. İlk zamanlar yürümekte ve merdiven çıkmakta zorlanmaya başladığını söyleyen Çelik, şunları söyledi:

"2 yıl böyle devam etti. Birçok hastaneye ve doktora gittik, ama çare bulamadık. 1991 yılında tamamen tutuldum ve yürüyememeye başladım. Ameliyat sonrası hastalığım düzeldi. Şimdi çok daha iyiyim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
22 yıl sonra yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN