çalışmalarına devlet desteği

başta olmak üzere şansı düşük hastalıklar için umut olarak gösterilen çalışmalarına devlet desteği geldi.

Giriş Tarihi: 26.9.2013 12:02 Güncelleme Tarihi: 26.9.2013 12:06
Hücresel Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, , diyabet ve nörolojik hastalıklar başta olmak üzere gelecekte birçok hastalığın tedavisinde umut olarak gösterilen araştırmalarının aracılığıyla destekleneceğini söyledi.

Bu tür araştırmaların geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan İlhan, "Birçok hastalık için umut olarak gösterilmesine rağmen bu konuda yeterli araştırma yapılamıyor. TÜBİTAK çok önemli bir konuda bilim insanlarına çağrı yaparak kök hücre çalışmalarını destekleyeceğini duyurdu. Altyapı ve personel yetersizliği gibi nedenlerle bu konuda araştırma yapamayanların önü artık açılmış oldu. TÜBİTAK tarafından kök hücre çalışmalarına 2,5 milyon liraya kadar destek sağlanacak" dedi.

Kabul edilen projelerde kullanılacak kök hücrelerin Sağlık Bakanlığından ruhsatlı merkezlerde üretilmesi şartının getirilmesinin hasta güvenliği açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan İlhan, "Böylece hastada ne tür kök hücreler kullanıldığı bilinecek" diye konuştu.

Türkiye'nin hematoloji-onkoloji alanında dünyada önde gelen ülkelerden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. İlhan, kök hücre çalışmalarının desteklenmesiyle bu alanda da büyük gelişme kaydedeceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Osman İlhan, TÜBİTAK'a kök hücre çalışmasıyla ilgili çok sayıda başvuru olduğunu, projelerin ekim ayının başında değerlendirileceğini söyledi.

TÜBİTAK'IN ÇAĞRISI

TÜBİTAK'ın bilim dünyasına yönelik çağrı metninde, hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için bilimsel ve teknolojik potansiyelin harekete geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Çağrıyla hem dünyada uygulanan hem de henüz uygulama alanında yer almayan ancak pek çok iyileştirici etkisi gösterilmiş hücresel tedavi yöntemlerinin ülkede geliştirilmesi konusunda proje sahiplerine önemli bir destek ortamı sağlanacağı kaydedildi.

Program kapsamında, hayvan deneyleri ve onarıcı hücre geliştirilmesine yönelik araştırmaların yanı sıra insan üzerindeki klinik çalışmaların da destekleneceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kök hücre çalışmalarına devlet desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN