Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göbek bağı hayat kurtardı

Hatice bebeğe gereken ilik nakli, uyumlu çıkan bir göbek kordonu sayesinde yapıldı. Türkiye'de ilk kez göbek kordonu hayat kurtardı

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Hatay'da yaşayan Nadire ve Sebahhaddin Bök çiftinin minik bebeği Hatice, doğduğu andan itibaren sürekli hastalanıp hastaneye gidiyordu. Hatice bebek 3 aylık olduğunda, şiddetlenen öksürük, halsizlik ve gelişimindeki gerileme aileyi iyice endişelendirdi. Aile önce Hatay Devlet Hastanesi, sonra da birçok özel hastaneye gitti. Yapılan tetkiklerde, bronşit ve zatürree başlangıcı teşhisiyle ilaç tedavilerine başlandı. Hatice 8 aylık olana kadar ilaç tedavileri devam etti. Fakat durumu düzelmedi. Sonrasında Adana Araştırma Hastanesi'nde yapılan detaylı incelemeler sonucunda minik kızın ağır bağışıklık yetmezliği olduğu ortaya çıktı ve hemen kemik iliği nakli olmasına karar verildi.

500 KORDONDAN BİRİ UYDU

Hastanedeki doktorların tavsiyesiyle, aile zaman kaybetmeden Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi'ne başvurdu. Yapılan testlerde, aile fertleri ve yakınlarında kemik iliği nakli için uyumlu verici çıkmadı. Bunun üzerine çok zor bir ihtimal olan akraba dışı nakil işlemine başvuruldu. Beklenen müjdeli haber çok geçmeden Ankara'dan geldi. Bir araştırma için toplanıp saklanan ve yalnızca 500 adet bulunan göbek kordonlarından birinin Hatice'nin dokularına tam uyumlu olduğu saptandı. Göbek kordonu gönüllü bir aile tarafından doğum sırasında bankaya bağışlanmıştı. Yurtdışında bankalardan sağlanan kemik ilikleri için tam 50 bin lira ödemek gerekirken şans Hatice bebeğin yüzüne gülmüştü. Hiç vakit kaybedilmeden geçen ocak ayında, kemik iliği nakli gerçekleştirildi. İlik nakline yavaş yavaş uyum göstermeye ve gelişimini yakalamaya çalışan Hatice bebek, artık anne ve babasının yanında yeni hayatına gülümsüyor. Büyük sevinç yaşayan Bök ailesi de bebeklerinin bir an önce kendini toparlaması için dua ediyor.

EKSİ 190 DERECEDE SAKLANIYOR
Kordon bankasına bağışlanan göbek bağları eksi 190 derecede muhafaza ediliyor. Nadire ve Sebahattin Bök çifti bebeklerinin yeniden sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşarken, Prof. Dr. Akif Yeşilipek (sağda) de nakil için kemik iliğine yöntemine başvurulmasının hem daha masraflı olduğuna hem de sürenin çok uzadığına işaret ediyor. Hatice bebek de geçen ocak ayında yapılan kök hücre (ilik) nakli sonrası hızla toparlanıyor.

10 günde nakil yaptık
Prof. Dr. Akif Yeşilipek (Medical Park Antalya Hastanesi):
Bu nakil Türkiye açısından çok önemli. Her gün binlerce göbek kordonu çöpe gidiyor, oysa bir çok hastanın hayatını kurtarabilir. Kök hücre naklini göbek kordonu dışında kemik iliğinden de sağlıyoruz ancak bu çok zahmetli ve genelde yurtdışından temin ediyoruz. Süreç 6 ayı buluyor. Bebeğimize bu şekilde 10 günde nakil yapabildik.

Türkiye'de bir ilk...
Prof. Dr. Meral Beksaç (Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi): Minik Hatice'ye yapılan ilik nakli Türkiye'de bir ilk. Naklin üzerinden geçen süre ve sonuçları bakımından naklin başarılı olduğu görülüyor. Bir çocuk hastaya Türkiye'den kordon kanı bankasından akraba olmayan kordon kanı kök hücreleriyle nakil başarılmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göbek bağı hayat kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN