Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurbanlık alırken bunlara dikkat!

Kurbanlık alırken, hayvanın hem dini şartlara uygun hem de sağlıklı olduğundan emin olunabilmesi için belediyelerce tescil edilmiş, veteriner kontrolünden geçmiş olması, genel duruşu normal ve bakışı canlı hayvanların tercih edilmesi istenirken; sabit bakan, ağız ve burun akıntısı bulunan, solunum güçlüğü çeken hayvanların kesinlikle satın alınmaması gerektiği belirtiliyor.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 12:09
Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, kurbanlık hayvan dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kurbanlıkların dini şartlara uygunluğunun yanı sıra, sağlıklı olmalarının da son derece önemli olduğunu ifade eden Gürbüz, hayvanların mutlaka belediyelerce tescil edilmiş, veteriner hekim kontrolünün etkin yapıldığı satış noktalarından alınması ve hayvana ilişkin gerekli belgelerinin tam olması gerektiğini vurguladı.

İslam dinine göre, koyun, keçi, sığır, manda ve devenin kurban olarak kesilebileceğini anımsatan Gürbüz, bu hayvanların dini bakımdan şartlara uygunluğunun ve sağlıklı olup olmadığının öncelikli bakılması gereken unsurlar olduğunun altını çizdi.

Hayvanın pasaport, sağlık raporu, kulak küpesi gibi resmi evraklarının tam olması gerektiğini vurgulayan Gürbüz, hayvanın genel duruşunun normal, vücut ağırlığını ayaklara eşit biçimde dağıtmış, hareket ve bakışı canlı olması gerektiğini söyledi. Gürbüz, "Hayvan, hareketlere karşı tepki veren, derisi kolayca yerinden oynatılabilen ve oluşan kıvrımları çabuk kaybolan özellikleri taşımalı. Tüyleri düzgün ve parlak, burun uçları soğuk ve nemli olmalı, iştahlı ve geviş getirmeli, kulak ve kuyruklarını sık sık hareket ettirmeli" dedi.

AĞIZ VE BURUN AKINTISI OLAN HAYVAN ALINMAMALI

Resmi evrakları ve kulak küpesi bulunmayan hayvanların kesinlikle satın alınmaması gerektiğini aktaran Gürbüz, fiziki kusuru bulunan, sallantılı yürüyen ve topallayan, düşkünlük gösteren, gergin ve kasılmış durumda olan, sabit bakan, ağız ve burun akıntısı bulunan, yattığı yerden zor kalkan veya kalkmakta zorlanan ve solunum güçlüğü çeken hayvanların satın alınmaması gerektiğini bildirdi.

Gürbüz, şüpheli durumlarda en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım il ve ilçe müdürlükleri ile irtibata geçilmesi veya bir veteriner hekim gözetiminde alımın yapılması gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlık alırken bunlara dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN