5 adımda bel ağrısına son!

Giriş Tarihi: 10.10.2013 15:40
Her 10 kişiden 8'i bel ağrısından şikayetçi. İşte bu sorundan kurtulmanın 5 altın kuralı.

ÇANTANIZI ÇAPRAZ ASIN

En iyi çanta, sapı uzun olan ve bir omzunuzdan diğer kalçanıza doğru çapraz asabileceğiniz çanta tipidir. Ayrıca çantayı taşıdığınız omuzu her 20 dakikada bir değiştirin. Çanta sizin bir tarafa doğru eğilmenize neden olmamalı.

YATAĞINIZ SERT OLMASIN

Bilinenin eksine yumuşak yatakta uyuyanlar sert yatakta yatan kişilere göre daha az bel ağrısı çeker. Yastığınız, omurga hizasından çok yukarıda olamamalı. Eğer sırtüstü yatıyorsanız çeneniz göğsünüze değmemeli. Yan yatıyorsanız başınız omzunuza doğru bir açı yapmamalı.

8 SAATTEN FAZLA OTURMAYIN

Bel sağlığı için iyi bir duruş pozisyonu çok önemlidir. Günde 8 saatten daha fazla oturuyorsanız, bu durum beliniz üzerindeki baskıyı arttırır. Sandalyenizin arkalığının belinizi desteklediğine emin olun, bir bel yastığı temin edin. Sandalyenize oturduğunuzda, ayakların yer ile tam temasta olması önemli. Masaya başında otururuken sandelyeniz ile masa arasında mesafe en az şikelde olsun ve dirsekleriniz masaya dokunsun.

K VİTAMİNİ ALIN

Kalsiyum güçlü kemiklerin anahtarıdır. Brokoli, ıspanak, tere, marul gibi koyu yapraklı bitkiler, kemikteki kalsiyum depolarına yardım eder ve onu daha yoğun hale getirir. Böylelikle bel ağrısı ile sonuçlanacak riskleri azaltmış olursunuz.
ve soğuyan hava bizi normalden fazla hareketsizleştirdi. Bu nedenle her iki kişiden birinde baş gösteren bel ağrısı, evdekinin de iştekinin de en büyük sıkıntısı oldu. Ancak bu ağrılı durumdan basit tedbirlerle kurtulabilirsiniz. İşte Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa'nın '5 adım' önerisi:

KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN

Güçlü karın, sırt ve diafram kasları sizi bel yaralanmasından korur. Dizleriniz bükülü ayaklarınız yere tam temas edecek şekilde sırtüstü yatın, karın deliğinizi görecek şekilde öne doğru kalkın ve 10 saniye bekleyin (mekik hareketi). Haftada 3-4 gün, günde 2-3 set 15 tekrar olacak şekilde bu hareketleri tekrarlayın.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 adımda bel ağrısına son!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN