Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her beyin tümörü aynı değildir!

Giriş Tarihi: 10.10.2013

Prof. Dr. Türker Kılıç, her beyin tümörünün diğerinden farklı olduğunu söylüyor: Tümörler ortak şekilde tedavi edilmemelidir; kendilerine ait dilden konuşan yöntemlerle ve ilaçlarla tedavi edilmelidir

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Medical Park Göztepe Hastanesi Beyin Cerrahisi Başkanı Prof. Dr. Türker Kılıç; beyin cerrahisiyle ilgili bilgiler verdi:
Beyin tümörlerinin her biri ayrı bir canlıdır. Tümörler; kendilerine özgü nitelikleri ve biyolojik bir dili olan canlılardır. Nasıl ki insanlar sözcüklerle konuşuyorsa, tümörler de biyolojik yapılarıyla konuşurlar. Beyin cerrahlarının; bu tümörleri tedavi edebilmesi için onların dilini anlaması gerekir.

GENE GÖRE TEDAVİ

Genetik çalışmaların ışığında; bu tümörlerin genom ve moleküler dilini öğreniyoruz. Böylece o tümöre özgü bir tedavi geliştirebiliyoruz. Genetik, bize bu genomik farklılıkların ne kadar önemli olduğunu öğretti. Tümörler ortak şekilde tedavi edilmemelidir; kendilerine ait dilden konuşan tedavi yöntemleriyle ve ilaçlarla tedavi edilmelidirler. O tümöre göre ne kadar çok tedavi geliştirebiliyorsak o kadar başarılı oluruz.
Beyin tümörlerinde görülen artışın nedenlerinden biri, yaşam süresinin uzamasıdır. Çünkü insanlar beyin tümöründen, daha geç yaşlarda etkileniyor. Kalp ya da bulaşıcı hastalıklardan ise erken yaşta etkileniyorlar.

ÇEVRE KİRLENDİ, TÜMÖR ARTTI
Beyin tümörlerindeki artışın diğer bir nedeni de çevre kirliğinin artması. Örneğin cep telefonlarının beyin tümörüne yol açtığına dair somut bir kanıt yok ancak bu tarz hipotezler var. Radyasyonun, elektromanyetik alanların kansere ne kadar yol açtığını henüz bilmiyoruz. Çok büyük ihtimalle, nasıl ki çevre kirliliği kan kanserine sebep oluyorsa; henüz ispatlanmamış olsa da bu tarz çevre kirlilikleri de (radyasyon, elektromanyetik alanlar, cep telefonları, wireless) beyin tümörlerinde artışa yol açıyor olabilir.
Eğer ailenizde tümör saptanmış bir kişi varsa; sizin daha erken dönemde bir görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmeniz gerekebilir. Aynı şey anevrizmalar için de geçerlidir. Örneğin birinci derece yakınında anevrizma olan birinin 40 yaşında MR çektirmesi, anevrizmasının kanamadan teşhisini ve tedavisini sağlar. Düşük evreli gliomanın (bir tür beyin tümörü) da bu sayede beyin kanserine dönüşmeden tedavi edilebilir.

MESLEKLER BEYNİ GELİŞTİRİR
Yaptığımız bir araştırmada; konservatuvar öğrencilerinin işitme merkezini inceledik. Konservatuvardan mezun olduklarında işitme merkezlerini tekrar görüntüledik. Aynı öğrencilerin işitme merkezlerinin, hacimsel olarak dört kat büyüdüğünü gördük. Matematik bölümünde eğitim gören öğrencilerin, mezun olduklarında beyinlerinin ilgili bölümünün normalden üç kat daha büyümüş olduğu görülür. Bu da mesleklerin beyni değiştirirdiğini gösteriyor.

KANSERDEN KORUNUN BEYNİ DE KORUYUN
Beyin tümörleri de, vücuttaki diğer kanser türleri ile benzer özelliktedir, yani beyne özgü bir kanserojen madde yoktur. Vücuttaki herhangi bir kansere sebep olan bir neden, beyin tümörü kanserine de sebebiyet verebilir. Örneğin sigara, radyasyon ya da boya fabrikalarında kullanılan benzin; kanserojeniktir ve herhangi bir organ sisteminde (beyin de dahil) kansere neden olabilir.

EDITH PIAF KÖR KALINCA ŞARKICI OLDU
Beyinde herhangi bir görevi yapan sinir ağının ana noktası olan merkez zedelendiğinde, diğer alanlar daha fazla çalışmaya başlar. Bu aynen kör olan kişinin kulaklarının daha iyi duyması gibidir. Ünlü sanatçı Edith Piaf'ta da böyle olmuştur. Görmeyle ilgili bir hastalık geçirmiş ve hayatının iki yıllık bir bölümünde kör kalmıştır. O dönemde şarkı söylemeye başlamıştır. Piaf'ın yaşadıkları tamamen beyinle alakalıdır. Bu nedenle farklı şarkı söyler hale gelmiştir.

AMELİYAT SONRASI RESSAM OLABİLİR
Hiç resim yapmamış bir kişi, beyin ameliyatından sonra resim yapmaya başlayabilir. Beyin; belirli bir beyin fonksiyonunun işlevini komşudan alır. Bu bazen beklenmedik durumlara yol açar. Şöyle ki: Bir kişinin konuşma merkezi bir hastalıktan ya da ameliyattan dolayı zedelenirse o kişi çok iyi resim yapmaya başlayabilir. Çünkü kişi, kendini ifade edebilmek için beyninin farklı bir alanını kullanmak zorunda kalır.

BİTTİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her beyin tümörü aynı değildir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN