Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aspirin kansere karşı etkili koruma sağlıyor

Araştırmalar, Aspirin ile ilgili çok önemli bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Düzenli Aspirin kullananların; akciğer, yemek borusu, kolon, gırtlak, akciğer ve prostat kanserlerine yakalanma risklerinin azaldığı belirlendi

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Aspirin, kansere karşı ortalama yüzde 20 oranında koruma sağlamaktadır. Günlük 75 miligram Aspirin kullanımı, beş yıl içinde meydana gelen kanser ölümlerinin yüzde 30 ila 40 oranında azalmasına neden olmaktadır. Aspirin'in kanser ölümlerini azaltmasıyla ilgili çalışmalar, 20 yıldır sürmektedir. Kalp ve damar sağlığı için olumlu etkileri olduğu bilinen Aspirin'in kansere karşı koruyuculuğu da bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir. İşte Aspirin ile ilgili gerçekler:
Yapılan araştırmalar; düşük doz Aspirin kullanmanın, ölümcül kanser risklerini azalttığını göstermektedir.
Aspirinin etkisi, diğer tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarını da önemli ölçüde azaltmaktadır.
Bilimadamları, düzenli Aspirin tedavisinin kolon kanserini önlediğini belirtiyor.

20 YILLIK ARAŞTIRMALAR

Oxford Üniversitesi'ne bağlı John Radcliffe Hastanesi'nde yapılan araştırmalara başkanlık eden Prof. Peter Rothwell ve ekibi; 20 yıllık çalışmaları boyunca Aspirin kullananlarda kolon kanserinden ölme riskinin yüzde 35 oranında azaldığını ortaya çıkarmıştır.
Aspirin'in en güçlü faydası, üst kolon (asendan ve transvers kolon) kanserlerinde görülmüştür.

55'TEN SONRA İŞE YARAR

Araştırmada ayrıca beş yıl süreyle Aspirin kullananlarda; yaşlı erişkinlerde en sık görülen kalın bağırsak kanserine yakalanma riskinin azaldığı gözlenmiştir.
Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan kolorektal kanser riskinin; günlük düşük doz Aspirin alımıyla, yüzde 20'lere düştüğünü belirlemiştir. Aspirin'in yararları, 55 yaş üstünde daha etkilidir.
Prof. Peter Rothwell, Aspirin kullanmaya başlamak için en uygun zamanın, 45-50 yaş olduğunu, sonrasında 25 yıl devam etmek gerektiğini belirtmektedir. Kalsiyumla birlikte gece içilen Aspirin'in etkisini artırabileceği düşünülmektedir. Aspirin; süt ya da yoğurtla birlikte kullanıldığında mide üzerindeki yakıcı etkisi de azalmaktadır.
Bağırsakta çözülen 70-100 miligram Aspirin'in ise mideye zararı yok denecek kadar azdır.

MİDE SAĞLIĞI İÇİN BÖĞÜRTLEN
Bazı durumlarda Aspirin'in yan etkileri olabilir. Bunlar; mide kanaması, ülser şeklinde ortaya çıkabilir. Aspirin kullanmaya başlayanlar için en iyi korunma, mümkün olan en düşük doz alımıdır.
Bazı araştırmalar; enterik kaplı (mide koruyucu) Aspirin kullanımının, ülser ve mide kanaması riskini azaltabileceğini göstermektedir.
Aspirin'in yan etkileri çinko, yaban mersini ve meyan kökü özleri gibi doğal bitkilerle en aza indirgenebilir. Mide sağlığını desteklemek için kullanılacak doğal koruyucular arasında böğürtlen ve böğürtlen özleri de bulunur.
Böğürtlen; mide sağlığı için güçlü bir antioksidandır ve özofagus (yemek borusu) kanserinde, koruyucu bir polifenoldür. (Polifenol; genelde bitkilerde bulunur ve bitkilerin renklenmelerinden sorumludur.)
Böğürtlen özleri; gastrointestinal sistem (midebağırsak kanalı) ile ilgili kanserlerle bağlantılı Helicobacterpylori bakterisi enfeksiyonunu da engellemektedir.

ÖLÜM ORANLARINDA YÜZDE 20 DÜŞÜŞ SAĞLIYOR
Araştırmalar; akciğer kanseri ve gırtlak kanserine yakalanma riskinin de Aspirin sayesinde yüzde 60 oranında azaldığını göstermektedir.
Aspirin içerek bazı kanser türlerinde azalan risk oranları şöyledir: Özofagus (yemek borusu) kanseri yüzde 50, bağırsak kanseri yüzde 40, akciğer kanseri yüzde 60, prostat kanseri yüzde 10.
Aspirin'le ilgili yeni veriler; Aspirin'in risk ve faydaları düşünülürken, kansere karşı etkisinin de değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. 2 bin 500 kişi üzerinde yapılan bilimsel bir inceleme; Aspirin'in kanser ölümlerinde yüzde 20 oranında düşüş sağladığını ortaya çıkarmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aspirin kansere karşı etkili koruma sağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN