Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatalı yüzme bel ağrısına yol açıyor

Yüzen ancak omurgası yeterince esnek olmayanların kulaç atarken ya da nefes alırken bel bölgesinden dönmesi, kafasını sudan çıkartmak için geriye doğru kaldırması, şiddetli ağrıya yol açabiliyor.

Giriş Tarihi: 18.10.2013 14:48
Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Dalkılınç, yüzmenin özellikle bel ve sırt ağrısı olan kişiler için önerilen bir spor olduğunu belirtti.

Hekimlerin ve fizyoterapistlerin "Yüzme, bel ve sırt ağrısına iyi gelir" ifadesini kullandığını belirten Dalkılıç, "Ancak, bu derinlemesine irdelenen bir konu değil. Yüzme, suda yapılan bir spor dalı olduğundan, yer çekiminin etkilerinin en aza indiği, yatar pozisyonda ve tüm vücudun hareketini gerektirir" dedi.

Dalkılınç, bu özellikleriyle omurgaya binen yükün azaldığını, omurga çevresindeki kasların çalıştığını ve tüm vücudun aktifleşmesi bakımından yararlı olduğunu vurgulayarak, "Yüzme sporundan fayda sağlayabilmek doğru teknikle yüzülmesi, omurganın ve omuzların yeterince esnek olması gerekir" diye konuştu.

"OMURGA VE OMUZ ESNEKLİĞİ TEST ETTİRİLMELİ"

"Yüzmenin, doğru teknikle yapılmadığında ya da omurga ve omuzlar yeteri kadar esnek olmadığında, bel ve sırt ağrılarının azalmadığına, aksine arttığına" işaret eden Dalkılınç, şunları kaydetti:

"Örneğin, omurgası yeterince esnek olmayan bir kişi kulaç atabilmek ve nefes alabilmek için bel bölgesinden dönüyor ya da kafasını sudan çıkartmak için geriye doğru kaldırıyorsa bu hareketler bel bölgesine ciddi şekilde yük bindirmektedir. Bu nedenle, yüzmeye başlamadan önce fizyoterapiste danışıp omurganın ve omuz bölgesinin esnekliği test ettirilebilir. Eksikliklerin bulunması halinde özel egzersizler ve manuel tedavi teknikleriyle bu sorun ortadan kaldırılabilir."

"DÖNME HAREKETİ TÜM VÜCUTLA YAPILMALI"

Bu aşamadan sonra yüzme sporuna başlanılmasıyla fayda elde edilebileceğine dikkati çeken Dalkılıçı, doğru yüzme için basit ipuçları verdi:

"Baş, alının suyun içinde olacak şekilde tutulmasına özen gösterilmeli. Her kulaçta olabildiğince ileri uzanılmalı, kulaç atarken ve nefes alırken vücutta yapılan dönme hareketi tüm vücutla yapılmalı. Ağrı ve zorlanma var ise mutlaka yüzme tekniği bir profosyonel tarafından değerlendirilmeli, omurga ve omuz eklemlerinin esnekliği sağlanmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatalı yüzme bel ağrısına yol açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN