Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kraliçenin hediyesi: Epidural

Prof. Dr. Müslüm Çiçek, dünyada ilk ağrısız doğumu Kraliçe Victoria'nın yaptığını söylüyor: Bu yöntem, rahat bir doğum gerçekleşmesini sağladığı için halk arasında zamanla 'prenses doğum' olarak adlandırılmaya başlamıştır

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Ameliyathane ve Yoğun Bakımlar Koordinatörü Prof. Dr. Müslüm Çiçek, epidural analjezi hakkında bilgi verdi...
Ağrısız doğum, yani epidural analjezi neden halk arasında 'prenses doğumu' diye adlandırılıyor?
Epidural analjezi; normal doğum öncesinde anne adayının belden aşağısında ağrının hissedilmesinin engellenmesi olarak tarif edilebilir. Bu yöntemle doğum yapan ilk kişi Kraliçe Victoria'dır. Kraliçe, 1853'de kloroform uygulanarak doğum yapmıştır. Bu nedenle 'prenses doğum' denir. Günümüzde doğum sırasında çekilen ağrının azaltılmasında kullanılan yöntemler arasında en etkili olanı epidural analjezi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde çok rahat bir doğum süreci gerçekleşir.

RİSKİ ÇOK AZ

Bu yöntem normal doğum için mi, yoksa sezaryen doğum için mi kullanılır?
Ağrısız doğum, normal doğum için kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemle normal doğum yaptırılırken doğum gerçekleşmezse; verilen ilaç dozu ve konsantrasyonu artırılıp sezaryen doğum da yaptırılabilir.
Epidural doğum, normal doğum sayılır mı? Devlet buna bir sınır koyuyor mu?
Epidural doğum, normal doğumun gerçekleşmesi sırasında anne adayının ağrı duymaması için uygulanan bir işlemdir. Devlet tarafından epidural doğumu sınırlayan bir uygulama yoktur.
Epidural analjezi, özellikle doğum korkusu olanlara mı öneriliyor?
Evet. Anne adayları doğum sırasında çekecekleri ağrı nedeniyle aşırı derecede endişeli ve korku içinde olabiliyor. Bu yöntem ile, doğum sırasında rahmin kasılmaları engellenmeden ağrı duyusu ortadan kaldırılıyor. Anne adayları da rahat ve konforlu bir doğum yapabiliyor.
Epidural doğumda annenin felç kalma riski var mı? Çocuk zarar görüyor mu?
Epidural doğum için yapılan işlemin az sayıda sakıncası ve komplikasyonları var. Deneyimli anestezi uzmanları tarafından yapılan işlemlerde anne adayının felç olma ihtimali yok. Bu yöntemin çocuğa zararı bulunmuyor.

HANGİ DURUMLARDA EPİDURAL YAPILMAZ?
Anne adayının bel bölgesinde enfeksiyon varsa.
Anne adayı ciddi bel ameliyatı geçirmişse.
Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu varsa.
Tansiyonu aşırı düşükse.
Kafa içi basıncında artış (Beyin tümörü, kanaması vb) varsa.
Akli denge bozukluğu varsa.
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa.

DOĞUMUN NASIL OLACAĞINA ANNE VE HEKİM KARAR VERİR

Bu yöntemin dezavantajları ve istenmeyen yan etkileri var mı?
Bu yöntemin çok sayıda avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. Epidural yöntemin uygulandığı bazı hastalarda hafif baş dönmesi, geçici tansiyon düşmesi, bulantı, kaşıntı, sersemlik, idrar yapamama gibi şikayetler görülebilir ama bunlar kolaylıkla tedavi edilebilir. Ayrıca yüzde 1'den düşük olasılıkla baş ağrısı ve sırt ağrısı, bacaklarda geçici güçsüzlük görülür. Bebeğin kalp atımlarında yavaşlama, sinirlere zarar verilmesi ve enfeksiyon riski oldukça nadirdir.
Epidural doğuma anne tek başına karar verebilir mi?
Epidural doğuma kadın doğum uzmanı, anne adayı ve anestezi uzmanı birlikte karar vermelidir.

BU YÖNTEM HER KADININ HAKKI
Epidural yöntem, normal doğumların hepsinde kullanılabilir mi?
Epidural doğum için temel koşul; annenin bilinçli olarak doğum sürecine katılmasıdır. Bu yöntemin uygulanması için şu şartların oluşması gerekir: Gebelik süresinin problemsiz geçmesi, düzenli rahim kasılmalarının olması, rahim ağzının 3-7 cm açılması ve gebeliğin 38-42 haftalık olması.
Anne adaylarına epidural yöntemi önerir misiniz?
Ağrısız ve sağlıklı doğum yapabilmek her kadının en doğal hakkıdır. Son yıllarda ülkemizde normal doğum daha fazla teşvik edilmektedir. Bu nedenle epidural yöntemin daha fazla kullanılması gerektiği kanaatindeyim.

YARIN: DONDURMA HAYAT KURTARIR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kraliçenin hediyesi: Epidural
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN