Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelikte göz sağlığını ihmal etmeyin

Dünyagöz Bursa Hastanesi uzmanlarından Prof. Dr. Selim Doğanay, özellikle diyabetik hamilelerin gebelikleri boyunca mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 30.10.2013 17:41 Güncelleme Tarihi: 30.10.2013 17:44

Baştan sona hormonların yönettiği bir dönem olan hamilelikte tüm organlarda bir takım değişimler yaşanabildiğini belirten Doğanay, bu olağan süreçten gözünde etkilendiğini ifade etti.

Prof.Dr. Selim Doğanay, hamilelik sırasında diyabetli kadınlarda retinada kanama ve kılcal damarlarda bozukluklar yapan retinopati başlayabileceğini ifade ederek, hamileliğin var olan retinopatinin ilerlemesine de sebep olabileceğini söyledi. Doğanay, şeker hastası kadınlarda göz diplerinin ve kan şekerinin çok yakın takibi ve gerekiyorsa tedavisinin yapılması gerektiğini kaydetti. Gebeliğin son dönemlerinde anne adaylarının tansiyon yükselmesi sorunu ile karşılaşması durumunda ise göz hekimine başvurması gerektiğini belirterek, eklemsi veya preeklemsi olarak adlandırılan bu durumda gözde hipertansif retinopati bulgularıyla karşılaşılabileceğini anlattı.

Hamilelikte tedavi gerektiren bir göz sorunu olduğunda mutlaka göz hekimi kontrolünde göz hekimi tarafından verilen ilaçlar tedavinin yapılması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Selim Doğanay, 'Gebelikte mümkün olduğu kadar ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle kortizonlu ilaç kullanmamak gerekir.' dedi.

Prof.Dr. Selim Doğanay, hamilelikte mecbur kalınmadıkça göz ameliyatı yapılmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: 'Hamilelikte lazer tedavisi önerilmez. Hamilelerin gözdeki kırılma kusuru değişkenlik gösterir ve sonuçta hata riskini artırır. Ayrıca her türlü operasyon stres sebebidir. Hamilelikte stres nedeni olacak girişimlerden kaçınılmalıdır.'

Selim Doğanay, hamilelikte kırılma kusurlarının değişmesi nedeniyle doğum sonrası gözlük ve kontakt lens derecelerinin tekrar değerlendirmesi gerektiğini hatırlatarak, gebeliğin göz kuruluğunu artırdığı için suni gözyaşı kullanılmasını önerdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte göz sağlığını ihmal etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN