Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öpüşmek enfeksiyondan koruyor

Kanser hastaları için cinsellik lüks değil. Dr. Dilek Uslu Erdoğru, "Kanser ve cinsellik konusundaki mitlere inanmayın" diyor: Öpüşmek; hastanın ağız içerisindeki bağışıklık algısını artırarak vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur

Giriş Tarihi: 31.10.2013
Memorial Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Dilek Uslu Erdoğru, kanserli kadınların yaşadığı cinsel sorunlarla ilgili bilgiler verdi...
Kanser teşhisi konan kadınların yüzde 90'ı cinsel hayatlarında sıkıntı yaşıyor. Meme kanseri tedavisi gören kadınların yüzde 75'i kuruluk hissediyor. Hastaların yarısında ise orgazm bozuklukları oluyor. Özellikle jinekolojik ve meme kanseri olan hastaların çoğunda cinsel fonksiyon bozukluğu oluştuğu bilinmesine rağmen; çok az sayıda hasta profesyonel yardım ve tedavi olanaklarından yararlanıyor.

GENÇ HASTA SAYISI ÇOK
Amerikan Kanser Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; meme veya jinekolojik kanser nedeniyle tedavi olan hastaların yüzde 42'si, cinsel problemleri nedeniyle yardım almak istediklerini belirtmiş. Ancak bu hastalardan sadece yüzde 7'si doktorundan yardım talep etmiş. Bu araştırma; özgür toplumlarda bile hastaların cinsel sorunlarından bahsetmeyi tabu olarak gördüğünü ortaya koyuyor.
Meme kanserinin artık 20-30'lu yaşlarda da görüldüğü göz önüne alınırsa, hastalığa yakalanan çok sayıda bekar var. Bu hastalar için; ileride cinsel hayatlarının nasıl olacağı, çocuk sahibi olup olamayacakları gibi konular önemli. Çünkü bu genç hastalar, çekinceleri yüzünden yalnız yaşamayı tercih ediyor. Onlara ileride cinsel yaşamlarında karşılaşabilecekleri sorunların ve çözümlerin anlatılması çok önemli.
Araştırmalar; vajina veya rahim ağzı kanserleri nedeniyle tedavi edilen kadınların yüzde 62'sinin; doktorlarıyla, yapılan tedavilerin cinsellikleri üzerindeki etkileri hakkında konuşmadıklarını gösteriyor.
Sadece jinekolojik veya meme kanserli kadınlarda cinsel fonksiyonların etkilendiği düşünülürken, kan kanserli hastalarda da cinsel fonksiyonların bozulduğu anlaşılmıştır. Kemik iliği nakli olan hastalarda vajinada fibrozis olduğu saptanmıştır. Vajinal bağ dokusunda oluşan aşırı reaksiyon sonucu hastalar, vajinal rahatsızlık hissi ve ağrılı cinsel birleşme nedeniyle cinsel hayatlarında sıkıntı yaşıyor. Bağırsak kanseri veya mesane kanseri nedeniyle ışın tedavisi alan hastalarda da vajinal fibrosise bağlı oluşan ağrılı cinsel ilişki sık görülüyor.

HASTA ALDATILDIĞINI ÖĞRENMEMELİ
Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah İğci, kanser hastalarının tedavi sürecinde morale ihtiyacı olduğunu söylüyor. İğci; hasta eşine ihanet eden kişilerin, bunu söylememesini öneriyor: "Çünkü eşindeki değişiklikleri fark eden hasta, bir de ihaneti öğrenirse; morali bozulur ve tedaviye cevap vermez. İhanet eden eş, bunu itiraf etmemeli."

SAĞLIKLI CİNSELİK MOTİVE EDER
Onkolojik tedaviler ve kanserin yol açtığı cinsel sorunlar ciddiye alınırsa; hastayı ve partnerini etkileyen cinsel problemleri tedavi etmek mümkün olur.
Kanser hastası kadınların; cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki ve menopoz gibi sorunlarını çözmek mümkün.
Cinsellik, kişinin hayat kalitesinin önemli bir unsurudur. Örneğin; ağrılı cinsel birliktelik nedeniyle acı çekmek, bir kadının hayat kalitesini bozup var olan sorunlarına bir halka daha eklenmesine neden olur.
Sağlıklı cinsel yaşam, hastalıkla savaşmak için bir motivasyon olabilir.
Cinsellik; endişeleri azaltıp kişinin öz saygısını olumlu etkiler.
Cinsel aktivite sırasında salgılanan endorfin adlı salgılar, hastanın daha az ağrı hissetmesini sağlar.
Kemoterapi, radyoterapi veya hormonal tedavilerin yan etkileri; kadının sağlıklı bir cinsellik yaşamasını engelleyebilir.

KANSER HASTASI HAKKINDAKİ MİTLER

YANLIŞ
Cinsellik, hayat mücadelesinde izin verilmeyecek bir lükstür.
Bir cinsel fonksiyonun kısmi kaybı, tamamen cinselliğin kaybedildiği anlamını taşır.
Cinsel ilişki esnasında kadın, partnerine kanseri bulaştırabilir.

HASTA RADYASYON YAYAR MI?

Cinsel ilişkiye girmek kanserin yayılmasına neden olur.
Cinsel ilişkiye girmek, kanser hastasına enfeksiyon bulaşmasına neden olur.
Hasta partneriyle öpüşmemeli.
Radyoterapi gören hasta partnerine radyasyon yayar.

DOĞRU
Sağlıklı bir cinsel yaşam, kişinin yaşam kalitesini artırır.
Hastalığa rağmen çiftlerin cinsel yakınlığı paylaşması mümkün.
Kanser, cinsel ilişkiyle bulaşmaz.

ENFEKSİYONA NEDEN OLMAZ
Cinsel aktivite, kanserin yayılmasına neden olmaz.
Cinsel ilişkiye girmek, eğer partnerinde cinsel yolla bulaşan hastalık yoksa enfeksiyona neden olmaz.
Öpüşmek; hastanın ağız içerisindeki İmmunglobulin A salgısını artırarak vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur. Ancak sadece tek kişi ile öpüşülmeli.
Hasta, radyasyon bulaştırmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öpüşmek enfeksiyondan koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN