Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabahları kar küremek kalp krizi nedeni

Soğuk havaların kalp krizi riskini artırdığını söyleyen Prof. Dr. İsmet Dindar, "Sabah saatlerinde evin önündeki karı temizlemek kalp krizi riskini artırıyor" diyor

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Dindar, kış aylarında görülen kalp rahatsızlıklarıyla ilgili bilgi verdi...
Araştırmalar; kalp krizinin, kış aylarında diğer mevsimlere göre üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu krizler, ölümcül olabiliyor.
Solunum yolu enfeksiyonları, yağlı besin tüketmek ve fazla kalori harcamamak; kalp krizi riskini artırıyor. Ayrıca güneşle temasın daha az olmasının getirdiği bazı hormonal değişiklikler ve kapalı havaların oluşturduğu stres de kalp krizine neden oluyor.

SOĞUK HAVALAR TEHLİKELİ

Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık olmasının en önemli sebebi ise; soğuk havalarda damarların büzülmesi. Çünkü soğuk havada, vücut mevcut ısısını korumak için cilde daha az kan gönderiyor. Bu nedenle tüm damarlarda, özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme meydana geliyor. Bu büzülme de tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

GRİP CİDDİ SORUN YARATABİLİR

Kış aylarında artan grip salgını da, kalp hastalarında ciddi problemlere yol açabiliyor.
Sabah saatlerinde kan akışkanlığı değişir. Ayrıca hormonlar ve tansiyon yükselir. Bu nedenle sabah saatleri, krizlerin en sık görüldüğü saatlerdir. Araştırmalar; karlı bir gecenin ardından dışarı çıkıp evin önündeki ya da arabadaki karı temizlemenin kalp krizi riskini artırdığını gösteriyor.

KIŞ AYLARINDA ATKI VE BERE TAKMADAN ÇIKMAYIN
Soğuk havada dışarıya çıkıyorsanız; ani güç gerektiren hareketlerden ve ıslak kar üzerinde yürümekten kaçının.
Kalp sağlığı için mevsimsel kurallara uyun ve yaşam şeklinizi ona göre programlayın. Kalp krizi riskini tetikleyen soğuk havalar için de önlemler alın. Bir otomobili kışa uyarlamak için nasıl birtakım bakımlarının yaptırılması gerekiyorsa kalp de kış mevsimine hazırlanmalıdır.

EVDE EGZERSİZ YAPIN

Özellikle bacak damarlarınızda problem varsa; kışın uyurken de çorap giyin. Soğuk havada dışarı çıkarken yün çorap giymeyi ihmal etmeyin.
Kalp hastası ya da tansiyon hastasıysanız, ilaçlarınızı düzenli kullanın. Özellikle kalp hastasıysanız, dilaltı tabletlerinizi almadan dışarı çıkmayın.
Soğuk havalarda tam tahıllı besinler, sebze ve meyve yiyin; kalorili besinlerden kaçının.
Ev ve spor salonu gibi kapalı ortamlarda egzersiz yapın.

KALP KRİZİNE KARŞI ÖNLEMLER
Mide, yemek borusu, boyun ve omur hastalıkları; göğüs ağrısına neden olabilir. Ancak göğsünüz ağrıyorsa mutlaka bir hekime danışın ve kalple ilişkisi olup olmadığını öğrenin.
Özellikle yürümek ve merdiven çıkmak göğüs ağrısına neden oluyorsa, araştırın.
Göğüs ağrısı çeken ya da kalp krizi geçiren kişiler, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalı. Böylece tıkanan damarları tespit edip açmak mümkün olur.
Özellikle ilk altı saat içinde yapılan müdahaleler ile damar tıkanmasına bağlı gelişen kalp adalesi hasarları engellenebilir.

YAĞLI ETTEN UZAK DURUN SEBZE YİYİN
Kalp hastalarının dengeli beslenmesi özel önem taşıyor. Besinlerle aldığımız doymuş yağlarda fazla miktarda kolesterol, doymamış yağlarda ise daha az kolesterol bulunur. Öyleyse hedefimiz, öğünlerimizde doymuş yağ miktarını azaltmak olmalıdır. Doymuş yağlar en çok hayvansal (katı) yağlarda bulunurken, doymamış yağlar daha çok sıvı yağlarda vardır. Buna göre; yağlı koyun, sığır eti tüketiminden kaçınılmalı, tüketilecekse pişirilmeden önce etlerdeki yağlar sıyrılmalı, daha çok tavuk, hindi, balık eti tercih edilmelidir. Tahıl, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Tam yağlı peynirler yerine az yağlı peynir, yağ oranı azaltılmış süt ve yoğurt tercih edilmelidir.

STRESTEN UZAK DURUN
Hayat tarzı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.
Sigarayı bırakın.
Yüksek tansiyon ve diyabet hastalığınız varsa tedavi olup düzenli olarak takip edin.
Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin.
Düzenli egzersiz yapın.
Ailenizde kalp hastalığı hikayesi varsa, düzenli kontroller yaptırın.
Yoğun stres altındaysanız, kendinizi mutlu edecek şeylerle ilgilenin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabahları kar küremek kalp krizi nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN