Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alerjiniz varsa halıya veda edin

Kaloriferlerin yakıldığı, halıların serildiği ve yünlü giysilerin çıkarıldığı kış aylarında alerji şikayetleri artıyor. Dr. Ahmet Selvi, "Halılarınızı yıkanabilir kilimlerle değiştirip nevresimlerinizi haftada bir kez yüksek ısıda yıkayın" diyor

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Ahmet Selvi; kış aylarında alerjiden korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı:
Soğuk havalarda; kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilir. Ancak kapalı alanlar; alerji ve astımı tetikleyen alerjenlerle doludur. Kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmek; bu alerjenlere daha çok maruz kalmak anlamına gelir. Bu yüzden kış aylarında; burun akıntısı, tıkanıklık, boğazda ve burunda kaşıntı, gıdıklanma hissi, hapşırık gibi şikayetler daha sık görülür. Ayrıca gözlerde kızarıklık, batma, sulanma, göğüste hırıltı, nefes darlığı gibi şikayetler de artar.
Alerjenler; aynı zamanda alerjik astım ve rinit gibi kronik problemlerin alevlenmesine neden olur. Alerji problemleri yaşayanlar; neye karşı hassas olduklarını ve bunlardan korunma yollarını öğrenmeli. Böylece günlük hayatlarında sıkıntı yaşamazlar.

DAĞINIKLIKTAN KURTULUN

Ev tozları, kapalı alanlarda yoğun olarak karşılaşılan alerjenlerden birisidir. 'Mayt' olarak adlandırılan ve çıplak gözle görülemeyen minik canlılar, ev tozu alerjisine neden olurlar. Dünyanın her yerinde olan ve tüylü kumaşların içinde yaşayan maytlar, insan cildinden dökülen kırıntılarla beslenirler. Bu canlıların dışkıları son derece alerjiktir. Bunlardan korunmak için; mayt sayısını azaltan çamaşır konsantreleri, halı ve koltuk spreyleri kullanılabilir.
Gelişigüzel atılmış kitaplar ve araç-gereçler, aşırı toz toplar. Bu nedenle dağınıklıktan kurtulmalısınız.
Alerjik bir bünyeniz varsa, halılarınızı yıkanabilir kilimlerle değiştirin. Kilimlerinizi sık sık vakumla temizleyin.
Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresim takımlarınızı haftada en az bir kez değiştirip yüksek sıcaklıkta yıkayın.
Nemli ve rutubetli ortamlarda oluşan mantarlar ve küfler; alerji ve astımı tetikler. Mantar ve küflerin sporları; ortam havasına kolayca karışır. Banyo, tuvalet, bodrum ve giriş katları; mantar ve küf sporlarıyla kirlenir. Ayrıca temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan nemlendirme ve soğutma sistemlerinde çok kolay ürerler.

MUSLUKLARI ONARIN

Banyo ve tuvalet gibi ortamlarda halı gibi tüylü ürünler kullanmayın. Nemli, rutubetli ve kötü kokan halılardan kurtulun. Banyo ve tuvaletlerde; özellikle köşeleri ve lavabo altlarını 1'e 10 sulandırılarak hazırlanmış çamaşır suyu ile temizleyin. Sızıntı yapan, yüzeyin sürekli ıslak ve nemli olmasına neden olan çamaşır makinesini, lavaboları, su borularını ve muslukları onarın. Havayı temizlemesi ve nemi azaltması için klima kullanabilirsiniz.

EVCİL HAYVANA DİKKAT!
Evde beslenen hayvanlar da alerji yapabilir. Bu hayvanların tüy, dışkı, idrar ve salyalarının yanı sıra beslenmelerinde kullanılan mamalar da alerjiye neden olabilir. Ev hayvanlarınızı yatak odanızdan ve alerjik kişilerin uzun süre vakit geçirdikleri yerlerden uzak tutun. Onlara dokunduktan ya da onları besledikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

YEMEK BULAŞIKLARINIZI BEKLETMEDEN YIKAYIN
Hamam böcekleri ve kemirgenler, alerjiye neden olabilir. Bunlardan kurtulmak için yerlere dökülen yiyecek kırıntılarını düzenli olarak temizleyip çöpleri biriktirmeden atın. Yemek bulaşıklarınızı bekletmeden yıkayın ya da bulaşık makinesine kaldırın. Yiyeceklerinizi ağzı sıkı kapanan kaplarda koruyun. Ayrıca buzdolabı ve fırın gibi aletlerin altlarını düzenli olarak temizleyin. Duvarlardaki ve pencere kenarındaki çatlaklar ile delikleri onarıp böceklerin girmesini engelleyin.
Kış aylarında yakılan sobalar da evin havasını kirletir. Odun, kömür tozları ve sobadan çıkan gazlar; hassas kişilerde şikayetlerin artmasına neden olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar; alerjik solunum yolu hastalıklarındaki artış ile hava kirliliğindeki artışın ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

RÜZGARDA DIŞARI ÇIKMAYIN
Alerjik bir bünyeniz varsa; soğuk günler için bir öncelik listesi hazırlayın. Hassasiyetinize göre; yaşadığınız ya da çalıştığınız ortamda değişiklikler yapın.
Sonbaharda, özellikle yabani otların polenleri havaya yoğun olarak karışır. Ayrıca yere düşen, yağmurla ıslanan ve çürümeye başlayan yapraklar üzerinde ve bahçe atıklarında; mantarlar yoğun bir şekilde ürer. Bu mantarların sporları havaya çok kolay karışır. Bu yüzden özellikle rüzgarlı havalarda ve sabah erken saatlerde mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamaya özen gösterin.

BİTTİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alerjiniz varsa halıya veda edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN