Çapraz böbrek kardeşliği umutsuzluğu umuda çevirdi

Doç. Dr. Gürkan Tellioğlu; çapraz böbrek naklinin hastalar için umut kaynağı olduğunu söylüyor: Çapraz nakilde; kan grubu uyumsuzluğu olan verici ve alıcı çiftler eşleştirilir

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Gaziosmanpaşa Hastanesi Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gürkan Tellioğlu; çapraz böbrek nakli hakkında bilgi verdi...
Böbrek vericisi ile alıcısının kan grupları uyumlu olmalı mı?
Böbrek naklinde en önemli parametre; kan grubu uyumudur. Birisine kan bağışlayabiliyorsanız, böbrek de bağışlayabilirsiniz. Ayrıca RH faktörü böbrek naklinde belirleyici değildir.

ÖNCELİKLE KAN UYUMU ARANIR
Kan grubu uyumu olmayan böbrek alıcı ve vericilerinin tedavisi nasıl yapılır?
Bu tip durumlarda çapraz nakil hastalar için umut olmuştur. Çapraz nakilde; kan grubu uyumsuzluğu olan alıcı ve verici çiftler, birbirine uyumlu olacak şekilde eşleştirilir. Çapraz böbrek nakli için oluşturulan listelerdeki hastalar eşleştirilirken, öncelikle kan grubu uyumu sağlanması hedeflenir. Daha sonra diğer parametrelerin uyumu araştırılır.
Çapraz nakil, standart böbrek naklinden farklı mı?
Çapraz nakilde tek fark; alıcı ve verici çiftler arasında böbrek değişimidir. Ameliyatın tekniğinde bir fark olmaz. Ameliyatlar eş zamanlı olarak başlatılır. Aynı anda ikili, üçlü, dörtlü, beşli çapraz nakil de mümkündür. Çapraz nakilde amaç; çiftlerin eşleştirilmesi sürecinde hem yaş olarak, hem de boy-kilo olarak vericilerin benzeşmesini sağlamaktır.

BAĞIŞ YAPMAYA ENGEL DURUMLAR
18 yaşından küçük olanlar
Yüksek tansiyon hastaları
Şeker hastaları
Psikiyatrik engeli olanlar
Aşırı kilolular
Kalp-damar hastalığı olanlar
Şikayete neden olan kalp kapak hastalığı olanlar

KANSER HASTALARI VERİCİ OLAMAZ
Akciğer yetmezliği olanlar
Kanser hastaları
Böbreklerinde ürolojik sorunları bulunan kişiler
Böbrek fonksiyonları ideal sınırların altında olanlar
İdrarda protein kaçağı olanlar
İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler enfeksiyon tedavi edilmeden böbrek vericisi olamazlar
Her iki böbreğinde de taş olan kişiler bağış yapamaz.

BÖBREK VERİCİSİ SAĞLIKLI OLMALI
Canlı böbrek vericisi olmak riskli mi?
Bu konuda çok katı kurallar var. Bir kişinin canlı böbrek vericisi olabilmesi için, öncelikle sağlıklı olması gerekir. Canlı böbrek vericileri, kapsamlı bir sağlık muayenesinden geçer. Ayrıca psikiyatrik değerlendirmeden geçirilip akıl sağlığının yerinde olup olmadığı tespit edilmeli ve bedeniyle ilgili tasarrufta bulunma yeterliliğinin olduğu kanıtlanmalıdır.
Canlı böbrek vericisinin alıcıyla akraba olması şart mı?
Dördüncü dereceye kadar akrabalıklarda gerekli tetkik ve muayeneler sonucu uygun kişiler canlı böbrek vericisi olarak yakınlarına organ bağışlayabilir. Akraba olmayan kişiler arası canlı vericili böbrek naklinin gerçekleşebilmesi; İl Sağlık Müdürlükleri'nde oluşturulmuş etik kurulların onayına bağlıdır.

YARIN: ORGAN NAKLİNDE SON YENİLİKLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapraz böbrek kardeşliği umutsuzluğu umuda çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN