Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nin önlenmesi için en etkili yol

Sağlık Bakanlığı tarafından, nin önlenmesi için en etkili yolun çocukların beşli karma, dörtlü karma, zatürre, kızamık larının tam ve zamanında yapılması olduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 13.11.2013 11:56

Sağlık Bakanlığından, Dünya Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, zatürrenin, akciğerleri etkileyen solunum sistemi enfeksiyonu olduğu belirtildi.

Zatürrenin, tüm dünyada çocuklar arasında en büyük ölüm nedeni olduğu, her yıl 5 yn altında 1,2 milyon çocuğun zatürre nedeniyle öldüğünün tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, hastalığın, bakteri, virüs ve mantarlar nedeniyle oluşabildiği, yakın temasla insandan insana bulaştığı, hasta kişilerin öksürmesi veya hapşırması sırasında saçılan damlacıkların hava yolu ile yayılması sonucunda sağlıklı kişilere bulaşma olduğu bildirildi.

Zatürrenin genellikle kış aylarında ve ilkbaharın başında ortaya çıktığı aktarılan açıklamada, çocuklarda beslenme yetersizliği, başka bir hastalığının bulunması, ilk 6 ayda sadece anne sütü verilmemesi ve kalabalık yaşam, ebeveynlerin sigara içmesi gibi çevresel şartların zatürreye yakalanma riskini artırdığı belirtildi.

Mikropların bazı ilaçlara direnç geliştirmesi nedeniyle hastalığın tedavisinin güçleştiği ifade edilerek, "Zatürrenin önlenmesi için en etkili yol çocukların beşli karma, dörtlü karma, zatürre, kızamık aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Beşli karma aşısı 2. 4. 6. ayda ve 18. ayda, dörtlü karma aşısı ilköğretim birinci sınıfta, zatürre aşısı 2. 4. 6. ayda ve 12. ayda, kızamık aşısı ise kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı içinde 12. ayda ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Anne sütünün önemine işaret edilen açıklamada, ev içinde hava kirliliğinin önlenmesi, ellerin yıkanmasının da zatürrenin önlenmesinde etkili önlemler olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zatürrenin önlenmesi için en etkili yol aşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN