Çocuk felcinde İstanbul da risk altında

Giriş Tarihi: 15.11.2013 13:25

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr.Mustafa Taşdemir A Haber'de Nihan Günay'ın sunduğu Satır Arası programına konuk oldu.

Suriye'de ve sığınmacıların kaldığı kamplarda görülen çocuk felci vakaları ile ilgili konuşan Taşdemir "Projektörü İstanbul'a çevirmemizi gerektiren özel bir durum yok, ama risk her zaman vardır "dedi. Dumansız hava sahası çalışmalarında da bahseden Taşdemir çalışmaların sadece şurada sigara içilir burada içilmez uyarılarından ibaret olmadığını, vergi ve sigara paketlerinin kimliksizleştirilmesi gibi önlemlerin de geleceğini ifade etti. Taşdemir şöyle konuştu;

"İnsan hareketi artık çok arttı. Çeşitli şekillerde insan hareketleri gerek ülkeler, gerek şehirler gerekse bölge ve ülkeler arası arttı ve artmaya da devam edecek. Bu tablo içinde risk her zaman için vardır. Projektörü İstanbul'a çevirmemizi gerektiren özel bir durum yok tabi ki. Ama Suriye yanı başımızda buna bağlı olarak artırılmış önlemler var. Aşılama çalışmalarımızı zaten devam ediyor.

Çocuk felcine baktığımızda çok kolay önlenebilen ama geliştiği takdirde de çok vahim tablolar oluşturuyor. Bu yıllar önce görülmez olmuştu, ülkemiz ve bölgemiz Dünya Sağlık Örgütü tarafından yaklaşık 10 yıl önce arındırılmış bölge olarak tespit edildi ve belge verildi. Yanı başımızda görülen vakalar var, bunun için tedbir almak lazım. Bakanlığımız ve devlet önlemlerini alıyor. Aşılama çalışmalarımız yürütülüyordu ama riskin normalden fazla olduğu gruplara yönelik de daha stratejik çalışmalarımız devam ediyor devam edecek. Kamplar uzakta, buralara gelmez diye düşünmek doğru değil. Aşılama bu konuda çok önemli, aşılama dışında başka yapacak bir şeyimiz yok zaten."

"Sigaraya SGK payı konulacak diye haberler var. Sigaradan dolayı pek çok büyük çaplı sağlık harcamaları var, bunların bir kısmını en azından karşılamak üzere tekrar bir vergi koymak gibi bir politika. Sadece şurada içersin burada içersin gibi değil, vergi gibi, sigara paketlerinin kimliksizleştirilmesi gibi çalışmalar da var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk felcinde İstanbul da risk altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN