Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NET teşhisi konunca hayata döndüm

Dünya NET Farkındalık Günü nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan Didem İnselel, "Böbreküstü bezimde tümör tespit edildi. Ameliyat olup iyileştim" dedi

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Dünya NET (Nöroendokrin Tümörler) Farkındalık Günü nedeniyle önceki gün İstanbul'da bir toplantı düzenlendi. Ünlü oyuncu Didem İnselel'in de katıldığı toplantıda uzmanlar, nöroendokrin tümörlerin görülme sıklığının son yıllarda arttığına ve erken tanının önemine dikkat çekti.

CERAHİ MÜDAHALE YAPILIYOR
Gaziantep Onkoloji Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alper Sevinç kansere benzeyen bu tümörlerde, erken tanı ve tedavi sonucunda iyileşmenin mümkün olduğuna dikkat çekti. Sevinç, sözlerine şöyle devam etti: "Kansere benzese de bu tür tümörlerin tedavisinde kemoterapi uygulanmıyor ve cerrahi müdahale ile bu grup hastalıklarda çok büyük başarılar elde ediliyor." Ünlü oyuncu Didem İnselel ise 3.5 yıl boyunca yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı şikayetleriyle pek çok doktora başvurduğunu, geçen sene tesadüf eseri böbreküstü bezlerinde tümör tespit edildiğini belirtti. İnselel, bu süreçte yaşadıklarını şöyle anlattı: "Şikayetlerim nedeniyle gitmediğim doktor kalmamıştı. En sonunda bir kardiyoloji uzmanı böbrek ultrasonu isteyince, böbreküstü bezimde tümör teşhis edildi. NET hastası olduğumu öğrenince o kadar çok sevindim ki! Nihayet bir tanı konmuştu! Ameliyatla tümör alındı, şikayetlerimden kurtuldum."

NET, KALP ÇARPINTISI YAPABİLİR
NET; genellikle sinir sistemi, hormonal sistem ve akciğerlerde bulunur. Bunlar yavaş büyüyen tümörlerdir.
NET'ler birçok kez başlangıçta hasta ve hekim tarafından fark edilemez ve başka hastalıklarla karıştırılabilir.
NET'ler sıklıkla karaciğer, akciğer, kemik veya batın içi lenf nodları, karın boşluğu ve karın zarına yayılabilir.
NET'lerin en yaygın belirtileri; karın ağrısı, sıcak basması, diyare, hırıltı, kronik öksürük ve kalp çarpıntısıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NET teşhisi konunca hayata döndüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN