Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meslek Hastalıkları Projesi

Giriş Tarihi: 18.11.2013 22:41 Güncelleme Tarihi: 18.11.2013 22:43
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çetin, "Türkiye'de 12 milyon 500 bin, 13 milyona yakın çalışanımız var. Bu çalışanlar içerisinde yılda bin kişi içerisinde 395 kişiye meslek hastalığı tanısı yapılmış. Bu Türkiye'nin iş sağlığı güvenliğini göz önüne aldığımız zaman çok düşük bir rakam olarak gözüküyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının işbirliğiyle gerçekleştirilen Meslek Hastalıkları Projesinin bilgilendirme toplantısı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güven, açılış konuşmasında, Meslek Hastalıkları Projesi'nin 3. aşamasının Kayseri'de yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Güven, iş ve meslek hastalıklarının Türkiye'de yeni bir kavram olduğuna dikkati çekerek, ''İş ve meslek hastalıkları kavramı özel sektörde biliniyordu ama ülkemizde aslında yeni tanınıyor. Türkiye'de de yeni yeni tanınarak yan dal olarak ya da bir ihtisas alanı olarak tanımlanmış bir alan. Türkiye'de çok fazla bir bilim dalı yok ama bu alanda yan dal verilmeye başlandı.
Önümüzdeki yıllarda bu alanda yeterince hekim yetişecek'' diye konuştu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çetin de meslek hastalığı tanımının eskiden beri var olduğunu ama üzerinde fazla durulmadığını ifade etti.

Meslek hastalığı tanımının bilinir hale getirilmesi için çaba harcadıklarını belirten Çetin, şunları kaydetti:

"Meslek hastalıklarında dünya ülkeleri arasında Türkiye'nin konumu, Türkiye'deki meslek hastalıklarının tanı ve tespitleri konusunda malesef iyi bir durumda olmadığımızı gösteriyor. Türkiye'de 12 milyon 500 bin, 13 milyona yakın çalışanımız var. Bu çalışanlar içerisinde yılda bin kişi içerisinde 395 kişiye meslek hastalığı tanısı yapılmış. Bu Türkiye'nin iş sağlığı güvenliğini göz önüne aldığımız zaman çok düşük bir rakam olarak gözüküyor. Yurtdışı toplantılarımızda da bu rakamlar bizim önümüze getiriliyor. Sağlık Bakanlığımız ile de bu konularda protokoller yapıyoruz. Meslek hastalıklarının 1. aşamasında meslek hastanelerindeki doktorlarla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. 2. aşamada devlet hastaneleriyle ilgili doktor arkadaşlarımızla bir bilgilendirme toplantısı yaptık. 3. aşamada ise üniversite hastanelerindeki arkadaşlarımızla bir araya geldik. Meslek hastalıklarının tanı ve tespitinin ciddi anlamda yapılmadığı zaman ilgili kurumlara büyük zararları var. Tam tanı yapılmadığından çalışanın durmadan hastaneye gitmesi, tedaviler yapılıp tekrar dönmesi, hastalığa neden olan etken ortadan kaldırılmadığı için hastalığın tekrarlamasının hem iş kaybına, hem zaman kaybına hem de maddi yönden Sosyal Güvenlik Kurumuna büyük kayıplar getirdiğini görüyoruz, bunu hep birlikte önlemek için buradayız.'' Program, İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Ahmet Ersoy'un ''İSG Kültürü ve Kanun Uygulamaları'' konulu sunumunun ardından sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek Hastalıkları Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN