Bu besinler tartışılmaz!

Bazı besinlerin gerçekten sağlıklı olup olmadığıyla ilgili tartışmalar halen sürüyor. Ancak uzmanların şüphe duymadığı bazı besinler de var. Cosmopolitan dergisi, o mucize besinleri ve faydalarını derledi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
NAR
Nar içerisinde bulunan bileşenler ile birçok hastalığa karşı koruyucu özellik taşır. Kalp hastalığı veya tansiyon problemi olan bireylerin beslenme programında bulunması gereken narın bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu bilinir. Ayrıca iyi bir idrar söktürücü olması nedeni ile vücutta oluşan ödemi nar tüketerek atabilirsiniz. Kendinizi yorgun hissettiğiniz ve enerjinizin bittiği zamanlarda nar tüketmelisiniz. Size enerji verir, yorgunluğunuzu giderir.

YEŞİL ÇAY
Son yıllarda tüketim miktarı artan yeşil çayın vücut için birçok yararı bulunur. En önemli özelliği; bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yeşil çay; kilo vermek isteyenlerin de en önemli yardımcılarından biridir. İçeriğinde bulunan özel bileşenler sayesinde; kan yağı seviyesi ve deri altı yağ tabakasında azalmalara neden olur. Yeşil çay; besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil çayın diğer önemli bir özelliği ise; bağırsak hareketlerine olumlu etki etmesidir. Yeşil çay; ödem sorununun çözülmesine de yardım eder.

ELMA

Elmanın en önemli özelliği, güçlü bir antioksidan olmasıdır. Özellikle içerisinde bulunan C vitamini, bu özelliğini ortaya koyar. Ayrıca vücuda zarar veren serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında rol oynayan elma, ileri yaşlarda ortaya çıkma riski olan Alzheimer ve Parkinson'a karşı koruyucudur.

YORGUNLUĞU GİDERİR VE ZİHNİ AÇAR
Elma; güçlü bir potasyum kaynağıdır. Sinir ve kas sisteminde görevi olan potasyumun, aynı zamanda yorgunluk giderici ve zihni açıcı özelliği bulunur. Özellikle kolesterol problemi olan kişilerin beslenme programlarında kesinlikle elmayı bulundurması gerekir. Elma içerisinde bulunan pektin adındaki çözünür lif, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL seviyesinin düşmesini sağlar.

YABAN MERSİNİ
Yaban mersini; içeriğindeki A, C ve E vitaminleriyle, en önemli antioksidan besinlerden biridir. Vücuda zarar veren serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar ve sizi kansere karşı korur.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR
Yaban mersini, güçlü bir serbest radikal toplayıcısıdır. Bu özelliği sayesinde, melatonin hormonunun salgılanmasına destek olarak dokuların hasara uğramasını engeller. Melatonin hormonu; hücre ölümlerine neden olan serbest radikallerin yapısını bozarak yaşlanmanın geciktirilmesinde önemli rol oynar. Bu hormon; ayrıca uykuyu düzenleyerek vücudun 24 saatlik ritminden sorumludur. Bir diğer özelliği ise, damarlardaki yağ birikiminin vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Yaban mersini, idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesinde de yararlıdır.

BROKOLİ
Brokolide; A, C, D, K, E vitaminleri ile demir, bakır, potasyum ve kalsiyum bulunur. İçeriğindeki glutamin sayesinde; prostat, bağırsak ve akciğer gibi kanser çeşitlerine karşı koruyucu etki eder. Yapısındaki flavanoidler ise bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Brokoli; vücudun hormon dengesini sağlayan en önemli sebzelerden biridir. Çok sevilen bir sebze olmasa da, günlük beslenme programında kesinlikle bulunması gerekir.

KİVİ
C vitamini açısından zengin bir meyve olan kivi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Kivideki yüksek posa oranı; bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Ayrıca kivi, yüksek tansiyon problemleri yaşayanlar için de önemli bir meyvedir. Tansiyonu düşürmesinin yanı sıra kolesterol seviyesini de azaltır. İçeriğindeki sodyum; sinir sistemine, magnezyum ise bağırsak sistemine olumlu etki eder. Soğuk algınlığına da faydalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu besinler tartışılmaz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN