Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastaların çoğu 'li olduğunu bilmiyor

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, "Dünya Sağlık Örgütü, dünyada infeksiyonu olan hastaların yüzde 40'ından azının bu durumu bildiğini tahmin etmektedir. Hastalar infeksiyonu taşıdıklarını bilmedikleri için başkalarına bulaştırmakta ve tedavi olabilecekken tedavide gecikmektedir" dedi.

Giriş Tarihi: 30.11.2013 12:27
Akhan, infeksiyonunun tanı ve tedavisinde son 25 yılda önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, hastalığın günümüzdeki tedavi seçenekleriyle hastanın HIV infeksiyonunun AIDS aşamasına geçmesini engellemek ve hastalığı belli aşamada durdurmanın mümkün olduğunu söyledi.

Bu konuda bilgi ve bilinç düzeyi arttıkça HIV infeksiyonuyla doğan bebek sayısında azalma ortaya çıktığını ifade eden Akhan, AIDS ve komplikasyonlarından ölümlerin azaldığını kaydetti.

Prof. Dr. Akhan, esas problemin infekte olduğunu bilmeyen ve başkasına bulaştırmaya devam eden hastaların oluşturduğunu dile getirerek, "O yüzden hasta sayısı açısından net bir bilgiye ulaşmak çok kolay olmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada HIV infeksiyonu olan hastaların yüzde 40'ından azının bu durumu bildiğini tahmin etmektedir. Hastalar infeksiyonu taşıdıklarını bilmedikleri için başkalarına bulaştırmakta ve tedavi olabilecekken tedavide gecikmektedir" ifadesini kullandı.

Bu nedenle tanı, test ve tedavi açısından toplumda bilgilendirmeye büyük ihtiyaç duyulduğunu anlatan Akhan, tedavinin hem hastanın doğumla bebeğine ya da başkalarına infeksiyonu bulaştırmasının önlenmesi hem de kendi sağlığı açısından gerekli olduğunu bildirdi.

"HASTALIKLA İLGİLİ YENİ TANILAR VAR"

Yeni tanı alan hastalarda artış olması, halk sağlığı açısından hastalığın test edilme ve tanınmayla ilgili problemlerin olduğunu hakkında bilgi verdiğini ifade eden Prof. Dr. Akhan, bu durumun hastalığa gereken önem ve dikkatin gösterilmediğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Akhan, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2013 verilerine göre, düşük ve orta gelirli ülkelerde HIV infeksiyonu için tedavi alması uygun olan kişi sayısının 28,6 milyon olarak tahmin edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bunun 10 milyonu tedavi olmaktadır. 2010 yılında tedavisi uygun olan kişi sayısı 15,9 milyon olup, bunun 10 milyonu yine tedavi almaktaydı. Tedavi alan hasta sayısında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen, tedavi alması gereken hasta sayısında bariz bir artış görülmektedir. Bu durum hem yeni infeksiyonların olması hem de tanı ve farkındalığın artmasıyla açıklanabilir. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı verilerine göre, HIV/AIDS sayısı yıllara göre artış göstermeye devam etmektedir. 2012 yılının aralık toplam sayısı, 6 bin 188'dir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastaların çoğu HIV'li olduğunu bilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN