Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı kilo reflüyü tetikliyor

Aşırı kilonun, reflü için risk oluşturabileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 3.12.2013 13:44

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Özgür, reflünün bir zorlama olmadan mide içeriğinin yemek borusuna ve boğaza kaçması ile hastalarda yakınmalara yol açan rahatsızlık olduğunu söyledi.

Aşırı kilonun reflü hastalığı için risk oluşturduğunu belirten Özgür, "Şişmanlık ve reflü arasındaki ilişki birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmalarda hastalık düzeyinde şişman kişilerde reflünün daha sık görüldüğü saptanmıştır" dedi.

Reflü hastalığının toplumun yüzde 20'sinde görüldüğünü ifade eden Özgür, şöyle devam etti:

"Reflünün en sık nedenlerinden biri olan mide fıtığı şişmanlarda daha sık görülmektedir. Şişmanlarda karın içindeki aşırı yağlanma, karın içi boşluktaki basıncı artırmakta ve reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Şişmanlığa yol açan kötü beslenme modeli de reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Şişmanlık yemek borusu ile mide arasındaki kapakta fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Kilolu insanlarda yemek borusundaki hareket bozuklukları da normal kişilere göre çok daha fazla görülmektedir."

Reflüye bağlı yemek borusunda, gırtlak ve solunum yollarında hasar oluşabileceğini vurgulayan Özgür, "Reflü hastalarında görülen en sık belirti yanmadır. Yanma genellikle yemeklerden sonra midenin üst kısmından yemek borusuna doğru olan ağrı hissidir. Diğer önemli belirti ise yenilen, yutulan gıdaların ya da acı, ekşi sıvıların ağza gelmesidir" diye konuştu.

Özgür, reflünün aşırı kilolu insanlarda daha sık görüldüğünü hatırlatarak, "Hastalığın ortaya çıkışında yemek borusu alt ucundaki kapağın yetersizliği ve açık kalması, yemek borusunda kasılma bozukluğu, mide boşalımının gecikmesi, genetik yatkınlık, mide fıtığı ve bazı dış faktörler etkili olmaktadır. Kolaylaştırıcı faktörler olarak da beslenme şekli, gıda tercihleri, şişmanlık, korse takmak, gebelik, bazı ilaçlar, alkol, sigara ve stres sayılabilir" dedi.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME ÖNERİSİ

Reflünün ortaya çıkmasında beslenme tarzı ve yemek tercihlerinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Özgür, şunları kaydetti:

"Acele yemek yenmesi, midenin aşırı doldurulması, yağlı kızartma, aşırı salçalı, soslu yemekler, fast food beslenme, kahve, akşam yemeklerinin geç saatlerde yenmesi, sindirimi zor gıdaların tercih edilmesi reflüyü kolaylaştıran faktörlerdir. Tedavideki en önemli husus reflü ile uyumlu beslenme ve reflü ile uyumlu yaşamdır. Yaşam tarzının reflü ile uyumlu olması son derece önemlidir."

Prof. Dr. Orhan Özgür, aşırı kilosu olan reflü hastalarının mutlaka sağlıklı bir diyet programı ile zayıflamaları gerektiğine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Öncelikle bu hastaların yemeklerdeki yağ miktarının azaltılması ve yağda kızartılmış gıdalardan uzak durmaları gerekir. Yavaş yavaş yemek yemeleri, yiyecekleri iyi çiğnemeleri ve yemek yeme işlemini yatmadan en az 2-3 saat önce bitirmeleri gerekir. Fazla yemek yenmesi midenin gerilmesine ve yemeklerin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Bu nedenle bu hastalara sofradan kalktıklarında midelerinde biraz boşluk kalması tavsiye edilir. Ayrıca reflüye neden olacak gıdalardan da uzak durmaları önerilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı kilo reflüyü tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN