Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, riskini 4 kat artırıyor

Beyin performasını güçlendirmenin etkin yolları hakkında çalışmalar yapan psikiyatri profesörü Gary Small, nin riskini 4 kat artırdığını söyledi.

Giriş Tarihi: 3.12.2013 17:40

Gençlerdeki kilo artışının teknoloji kullanımıyla paralellik gösterdiğini ifade eden Gary Small, nin en fazla zarar verdiği organlardan birinin de beyin olduğunu söyledi.

New York Times en çok satanlar listesinde yer alan "Hafızanın Kutsal Kitabı" isimli kitap dahil olmak üzere sağlıklı yaşam tarzı ve beyin sağlığının korunmasına yönelik kitaplara imza atan Prof. Dr. Gary Small, obezitenin hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkları da artırdığını belirtti.

BEYİN, HAREKETSİZ YAŞAMDAN KÖTÜ ETKİLENİYOR

Son zamanlarda tartışılan konulardan birinin de insanların video oyunları oynarken ve televizyon izlerken çok yemek yemesi olduğunu belirten Small, şöyle konuştu:

"Bir araştırmada, gençlerdeki kilo artışının teknoloji kullanımıyla bağlantılı olduğu gösterilmişti. Yani ne kadar bilgisayar karşısında oturulursa o kadar kilo alınıyor. Çünkü gençler dışarı çıkmıyor. Dışarıda arkadaşlarıyla spor yapmak, koşmak yerine içeride oturuyor cips yiyor, video oyunları oynuyor. Beynin bazı yerleri iyi uyarılıyor olabilir ama egzersiz yok, iyi beslenme yok. O nedenle beyin kötü etkileniyor. Oysa fiziksel egzersiz, iyi beslenme, stresin iyi yönetilmesi ve zihinsel olarak insanın kendisini sürekli uyarması beyni geliştiriyor."

Obezitenin riskini 4 kat artırdığını söyleyen Prof. Small, aynı zamanda "Alzheimer Engelleme Programı"nı da yürütüyor.

Kaynak: NTVMSNBC

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite, Alzheimer riskini 4 kat artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN