Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullarda büyük tehlike

Okul kantinlerinde satılan sağlıksız yiyeceklerin hiçbir sağlık sorunu olmayan bir çocukta dahi sessiz reflü hastalığına yol açabileceğini belirtildi.

Giriş Tarihi: 6.12.2013 11:08
Okul kantinlerinde sağlıksız ortamlarda satılan çikolata, gofret, bisküvi, gazlı içecekler, hamburger ve patates kızartması gibi gıdaların çok tüketildiğinde hiçbir sağlık sorunu olmayan bir çocukta dahi sessiz reflü hastalığına yol açabileceğini kaydedildi.

Kantinlerinin çocukların sağlığı için büyük tehlike oluşturduğuna dikkatleri çeken Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, kantinlerde satılan sağlıksız yiyeceklere karşı aileleri uyardı. Görülen tüm bu belirtilerin reflü hastalığının habercisi olabileceğine değinen Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, 'Okul kantinlerinde satılan çikolata, gofret, bisküvi, hamburger, patates kızartması ve gazlı içecekler çocuklarda öksürük, geniz akıntısı, sarı yeşil renkte burun akıntısı ve burun tıkanıklığına yol açmaktadır. Normal kış enfeksiyonlarına benzer şekilde ortaya çıkan bu tabloda sıklıkla ses kısıklığı duruma eşlik etmektedir' dedi.

REFLÜ VE ASTIM BİRBİRİNİ TETİKLİYOR
Çoğu ailenin çocuktaki ses kısıklığını boğazdaki balgama bağladığını, fakat sağlıklı bir çocuğun boğazını zorlayarak bağırması halinde bile sesinin kısılmaması gerektiğine dikkat çeken Tabak 'Eğer bir üst solunum yolu enfeksiyonuna ses kısıklığı, bulantı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, geğirme ve hıçkırık eşlik ediyorsa altta yatan neden olarak reflü hastalığı olabileceği düşünülmelidir' diye konuştu.

Reflünün midedeki asit içeriğinin yutma borusundan yukarı doğru çıkması, oradan solunum sistemine kaçması ile meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Yonca Tabak , 'Solunum sistemine kaçan asit, burun ve sinüs boşluklarına girdiğinde sinüzite, bronşlara girdiğinde ise bronşite neden olmaktadır. Özellikle astımı olan çocuklarda hastalığın doğası gereği reflüye yatkınlık olmaktadır. Reflü astımı, astım da reflüyü tetiklemekte, reflü kontrol altına alınmadıkça astım bulguları da tam geçmemektedir. Altta yatan alerji veya astım bronşit gibi hastalığı olmayan bir çocukta dahi kötü beslenme reflüye yol açarak astım yapabilmektedir' şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE DAHA ÇOK DİKKAT EDİLMELİ
Astımı olan çocuklar başta olmak üzere tüm çocukların beslenmesinde yer alması sakıncalı olan kakaolu gıdalardan abur cuburlara, fast food tarzı yiyeceklerden gazlı içeceklere kadar tüm sağlıksız besinlerin hem kantinlerden hem de ev mutfaklarından çıkarılmasının önemine değinen Yonca Tabak, şunları söyledi: 'Tüm bunlar bir yasak olarak algılanmamalıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlığının bir parçası olarak ailece uygulanmalı ve sağlık açısından çocuklarda da bu yönde kalıcı algı oluşturulmalıdır'

Prof. Dr. Yonca Tabak, özellikle annelere, okul saatlerinde acıkan ve okul kantininden beslenmek zorunda kalan çocuklarının sağlığı için kendi elleriyle yaptıkları gıdalardan oluşan beslenme çantası hazırlamalarını önemle tavsiye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullarda büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN