Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kışın gereksiz kullanımına dikkat!

Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi KBB Uzmanı Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, ve gribin farklı belirtilere sahip olduğunu, her ikisinin de tedavisinde önce kullanımının yeri bulunmadığını belirterek, bu ilacın kullanılmasına ancak hekimin karar verebileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 10.12.2013 14:56

Erdoğdu yaptığı yazılı açıklamada; havaların soğumasıyla birlikte artışa geçen soğuk algınlığı, gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının önemine dikkati çekerek, özellikle doktorun bilgisi olmadan kullanımının zararlı olduğunu belirtti.

Kış aylarında havanın soğumasıyla birçok kişinin baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi şikayetlerden muzdarip olduğunu belirten Erdoğdu, kış mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış gözlendiğini, üst solunum yolu enfeksiyonlarında en çok etkili olan faktörlerin başında ise virüslerin geldiğini vurguladı.

Erdoğdu, virüsün, bünyeyi zayıf düşürerek, vücudu diğer bakteri enfeksiyonlarına karşı hassas bıraktığına işaret ederek, "AVM'ler, şirketler, toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmak için büyük risk oluşturuyor. Çünkü havasız olan bu kapalı alanlarda, hastalık daha kolay yayılıyor. Bu tür enfeksiyonlarda, ağız ve burunu örtecek atkı kullanmak, başta gelen korunma yollarından en önemlisi" ifadelerini kullandı.

"BOL BOL C VİTAMİNİ ALIN"

Erdoğdu, doğuştan gelen birtakım özelliklerin de enfeksiyona yakalanmayı etkilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Burun kemiğindeki eğrilik, burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp vermek gibi durumlar, enfeksiyona yakalanma riskini artırıyor. Uyku ve yemek düzeni bozukluğu, dengeli beslenmemek, stres gibi faktörler de üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı son derece artıran olaylardandır. Sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, iyi dinlenme, spor yapma, doğal vitamin alma gibi faktörler enfeksiyonlara karşı birer kalkan görevi görmektedir."

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından en çok grip ve nin birbiriyle karıştırıldığını vurgulayan Erdoğdu, şöyle devam etti:

"Oysa iki hastalık farklı. Nezle ile grip, her ne kadar birbiriyle karıştırılsa da aslında farklı belirtilere sahiptirler. Her ikisinin de tedavisinde, önce antibiyotik kullanımının yeri bulunmamaktadır. Yatak istirahatinin yanı sıra, ağrı kesici ve ateş düşürücü olan lar kullanılmalıdır. Hastalıkta antibiyotik kullanılmasına da ancak hekim karar vermelidir. Gereksiz antibiyotik kullanımı zararlıdır. Nezle, üst solunum yollarını tıkayan, burun akıntılı bir viral enfeksiyondur. Çok fazla ateş ve halsizlikle kendisini göstermez. Gripte ise ateş, halsizlik meydana gelmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışın gereksiz antibiyotik kullanımına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN