Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Ev Hemodiyalizi’ ile gelen mucize

Evde kendi kendisine diyaliz tedavisi uygulayan 40 yaşındaki Emel Burcu, 2 kilo 750 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Giriş Tarihi: 20.12.2013 12:13
Diyaliz hastalarının hormonal değişiklikler sonucun üreme fonksiyonları da zarar görüyor. Dolayısıyla bu hastaların çocuk sahibi olma ihtimalleri de çok düşük. Ancak ev hemodiyalizi hastası Emel Burcu inanılması zor olan bir doğumla 40 yaşında anne oldu. Emel Burcu ülkemizde ev hemodiyalizi tedavisi ile doğum yapan ilk kadın hasta.

Emel Burcu'yu bu süreçte takip eden doktoru Nefrolog Doç. Dr. Pınar Seymen, "Ülkemizde uygulanan ev diyalizi sayesinde böbrek yetmezliği olan hastaların da çocuk sahibi olmaları mümkün hale geldi" diyor. Türkiye'de ilk kez gerçekleşen olağanüstü doğum ile ilgili konuşan Emel Burcu'nun doktoru Doç. Dr. Pınar Seymen, "Hastamız Emel Burcu, 2009 yılında diyalize girmeye başladı. Gerekli eğitimlerin ardından 2012 Nisan ayında haftada 3 gün 8 saat yapılan ev hemodiyalizi tedavisine geçti. Hastamız ev hemodiyalizi tedavisini sorunsuz bir şekilde uygularken hamile kaldı. Hamileliği süresince kendisi evde haftada 5-6 kez ortalama 6 saatlik hemodiyaliz tedavisini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi. 38 hafta 3 günlük sağlıklı devam eden bir hamilelik süresi sonrasında 2 kilo 750 gram ağırlığında 48 cm boyunda sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi. Hamilelik süresince ve sonrasında annede ve bebekte herhangi bir sorun yaşanmadı. Hastamız Emel Burcu ülkemizde ev hemodiyalizi tedavisi ile doğum yapan ilk hastadır. Şu anda bu tedavide hamileliği süren 3 hasta daha olup hamilelikleri sorunsuz devam etmekte" dedi.

ÇOCUK SAHİBİ OLMA İHTİMALLERİ ÇOK DÜŞÜK

Böbrek yetmezliği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu. Hemodiyaliz, son dönem böbrek yetmezliğinin tedavi yöntemlerinden biri. Klasik hemodiyaliz tedavisi haftada 3 gün 4 saat yapılmakta ve buna bağlı olarak hastaların hormon dengesinde bozulmalar olmakta. Hormonal değişiklikler sonucunda da erkeklerde ve kadınlarda cinsel fonksiyonların yanı sıra üreme fonksiyonları da zarar görüyor. Dolayısıyla bu hastaların çocuk sahibi olma ihtimalleri çok düşük.

EV DİYALİZİ İLE ÜREME FONKSİYONLARI NORMALE DÖNÜYOR

Diyaliz hastaları diyaliz kliniğinde dört saat diyalize girmek yerine, ev diyalizi tedavisi ile gece uyurken sekiz saat hemodiyaliz yaptıklarında, böbrek yetmezliğinde vücutta biriken zararlı maddelerin temizlenmesi artmakta, böylece pek çok diğer organ ve sistemin çalışmasında düzelme oluyor. Aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde cinsel fonksiyonlar ve üreme fonksiyonları normale yaklaşıyor. Ev hemodiyalizi tedavisi ile bu hastaların çocuk sahibi olmaları mümkün hale geldi. Evde gece uyurken yapılan 8 saat hemodiyaliz ile hamileliğin meydana gelmesi ihtimali, hamileliğin sağlıklı şekilde devam etmesi ve sağlıklı bebek doğurma ihtimali de arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ev Hemodiyalizi’ ile gelen mucize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN