Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obeziteye karşı genetik umut...

İsviçreli bilim adamları, obeziteyle mücadelede kritik öneme sahip bir gen keşfetti. Fare deneyleri, bu genle oynayarak kilo alımının yüzde 50'den fazla düşürüldüğünü gösterdi

Giriş Tarihi: 20.12.2013
İsviçreli bilim adamları, 15 yıl süren genetik çalışma sonunda obezite tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza attı. Lozan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Luc Pellerin önderliğindeki bilim adamı heyeti, genetik yapısı değiştirilmiş fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, yağ ve şekerle besledikleri hayvanların şişmanlamaya karşı farklı reaksiyonlar gösterdiğini tespit etti. Kemirgenlerin vücudunda MCT1 denilen ve nöronların yakımında kullanılan laktat aktarıcısının diğer canlılara göre daha zayıf olduğunu belirten bilim adamları, genetiği değiştirilmiş fareye yağ ve şeker zengini bir beslenme uygulandığını kaydetti.

BAŞLANGIÇ SAFHASINDA

Deneyin sonucunda, doğal şekilde gelişmiş fareler 12 hafta içinde yüzde 16 oranında şişmanlarken, genetiği değiştirilmiş farelerde bu oran yüzde 7.7 olarak gerçekleşti. Uzmanlar MCT1, zengin yağ ve şekerle beslenen farelerin vücudunda obeziteye karşı bir bariyere dönüştüğü görüşünde. Henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, MCT1 üzerinde sürdürülecek yeni çalışmalarla, obeziteyle savaş noktasında önemli adımlar atılabileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obeziteye karşı genetik umut...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN