Antalya organ bağışı ile Guinness rekoru kırdı!

Giriş Tarihi: 24.12.2013

Dr. Levent Yücetin, Antalya'nın organ bağışı konusunda çok ileri olduğunu söylüyor: Mart ayında 1981 kişinin organlarını bağışladığı Antalya, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı

Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Levent Yücetin, Antalya'nın, organ nakillerinde diğer illere oranla önde olmasının nedenlerini anlattı...
Organ naklinin başkenti neden Antalya?
Antalya'da organ nakline inanmış insanlar ve ekipler var. Bölgedeki tüm koordinatörler; Bölge Koordinasyon Merkezi'nin (BKM) yönlendirmesiyle çeşitli ortamlarda halkımızla bir araya gelip organ nakli ve bağışını anlatıyor. Bu toplantılar; camilerde imamlarla birlikte vaaz vermekten okullarda öğrencilerle sohbet etmeye kadar pek çok alanda gerçekleşiyor.
Bu alanda bir Guinness Organ Bağışı Rekoru kırdınız, değil mi?
Antalya'da geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen bir organizasyonda 1981 kişi organlarını bağışlayarak, dünya rekoru kırdı. 'Bir saat içinde en fazla organ bağışı' dalında yapılan Guinness Rekoru denemesinde; Çin'e ait rekor, ilk yedi dakikada kırıldı. Bu rekor da Antalya'nın organ bağışı konusundaki adını ve kalitesini gösteren etkinliklerden biri arasında yer aldı.

SALDIRIYA UĞRAMADIK

Acılı insanlar, başkaları için yardım istemenizi nasıl karşılıyor?
Türk halkı çok yardımsever; yürekleri yanarken bile başka birine hayat vermek için destek oluyorlar.
Nakil konusunu konuşurken hakaret veya saldırıyla karşı karşıya kaldınız mı?
Yoğun acı yaşayan insanların kızgınlık, öfke gibi duygular hissetmesi çok normal. Ancak ne ben, ne de meslektaşlarım; sözlü veya fiziksel bir saldırıya uğramadık.

KİMSEYİ İKNA ETMEYE ÇALIŞMIYORUZ
Aileleri organ nakline nasıl ikna ediyorsunuz?
Bizim amacımız insanları ikna etmek değil. Sadece doğru bilgiler ışığında, sevdiklerine veda etmelerini sağlamak. İnsanların kafasındaki soru işaretlerine göre; insanlarla bir ya da birden fazla görüşme yapabiliyoruz.

TÜRKİYE'DE BAĞIŞ ORANI DÜŞÜK

Konuştuğunuz ailelerden ne kadarı kadavrandan organ bağışı yapmayı kabul ediyor?
Avrupa ve ABD'de bir milyon kişiden 20 kişi kadavradan organ bağışı yapıyor. Ülkemizde bu oran, milyonda beş-altıya kadar düşüyor. Antalya'da ise bu oran 15-20 arasında değişiyor. Ancak buradaki çarpıcı ve üzücü nokta; son iki-üç yıldır Türkiye genelinde tespit edilen 1400- 1500 beyin ölümü vakalarının sadece yüzde 23-24'ünün organlarının bağışlanmasıdır.

ÜŞENDİKLERİ İÇİN KART TAŞIMIYORLAR
Eskiden ölen kişinin cebinden organ bağışı kartı çıksa da aileye danışılıyordu. Şimdi Sağlık Bakanlığı bu şartı kaldırmak için çalışma başlatıyor. Bu bizim ülkemizde ne kadar mümkün olabilecek?
Organ bağış kartı taşıma oranı yüzde 20'lerdeyken, yeni uygulamaya geçildiğinde 'Organımı bağışlamıyorum' diye kayıt yaptıranların oranı yüzde 20'yi bile bulmamış. Dolayısıyla insanların çoğu organ bağışını desteklemesine rağmen üşendiği için kart taşımıyormuş. Toplumumuzda da bu konudaki bilgi ve duyarlılık oranını artırdığımız zaman aynı olacağını düşünüyorum. Bunun için çalışmaları sürdürmeliyiz.

ORGANLARIMI OKULDA BAĞIŞLADIM
Siz organlarınızı bağışladınız mı? Bir gün meslektaşlarınız, sevdiklerinizin organlarını bağışlamanızı isteseler sizin cevabınız ne olur?
Ben ve eşim organlarımızı tıp fakültesinde okurken bağışladık. Organlarımızı bağışlarken de 'Eğer tıp insanı olacaksak, ona inanmamız ve bu bilimsel çerçevede karar vermemiz gerekli' diye düşünmüştük. Yani beyin ölümü gerçekleştiğinde başkalarına hayat vermek gerektiğine inanmıştık.

YARIN: TÜRKİYE'DE AKCİĞER BAĞIŞI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya organ bağışı ile Guinness rekoru kırdı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN